اختلاف درون سپاه پاسداران ایران بر سر گروه فلسطینی حماس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، دچار اختلاف نظر بر سر گروه فلسطینی حماس شده است؛ اختلافی که مشخص نیست چه تاثیری بر نحوه ارتباط تهران با حماس داشته باشد.

در حالی که یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران ایران، با انتقاد صریح از گروه حماس، رهبران این گروه را به «سازش و توافق» با اسرائیل متهم کرده، روابط عمومی این نیروی نظامی ایرانی با صدور بیانیه‌ای، سخنان این فرمانده را رد کرد.

روابط عمومی سپاه پاسداران در بیانیه‌ای که دوشنبه ۱۱ ژوئیه منتشر کرد با رد اظهار نظرهایی که به نوشته این بیانیه «دیدگاه‌های شخصی و غیررسمی» هستند، گروه حماس را همچنان «در خط مقدم مقاومت و مبارزه» علیه اسرائیل دانسته است.

پیش از این، سرو عروج، مشاور عالی محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفته بود: «ما فکر می‌کردیم که حماس پرچم مبارزه را بلند کرده تا اسرائیل را از بین ببرد، اما حالا می‌بینیم حرف‌های دیگری می‌زنند.»

او افزوده بود: «الان تقریباً حماس، این شناخته‌شده‌ترین گروهی که مبارز فلسطینی بود، در ترکیه به مذاکره با اسرائیل نشسته است و می‌خواهد با آن پیمان‌های متعدد ببندد.»

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از آشتی دو هفته پیش اسرائیل و ترکیه، دولت آنکارا در حال میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل، از جمله برای بازگرداندن جسد دو سرباز و دو شهروند زنده عرب و اتیوپیایی اسرائیلی اسیر در دست حماس در غزه است.

اسماعیل هنیه، معاون رئیس دفتر سیاسی حماس، در غزه روز چهارشنبه در خطبه‌های نماز عید فطر گفته بود که حماس در فکر جنگ جدید با اسرائیل نیست، بلکه معامله تازه‌ای با اسرائیل را می‌طلبد؛ ولی برای آن شروطی دارد.

به گفته هنیه، برای انجام معامله جدید حماس با اسرائیل، ابتدا اسرائیل باید همه زندانیان امنیتی را که در معامله سال ۲۰۱۱ بر سر آزادی گیلعاد شلیط آزاد شده ولی دوباره زندانی شدند، رها کند.

مناسبات مستحکم میان حماس و جمهوری اسلامی اندکی بعد از آغاز جنگ داخلی سوریه به تیرگی گرایید؛ حماس از نظام بشار اسد به خاطر سرکوب اعتراض‌ها انتقاد و مقام‌هایش از سوریه خارج شدند.

با این حال در یک سال گذشته حماس و ایران به تلاش‌هایی برای احیای روابط پیشین دست زدند، هرچند که گزارش هایی که در مورد سفر هیئت ارشد حماس به ایران مطرح می شد، عملی نشد و تنها چهره هایی میان‌پایه از حماس به مناسبت هایی مانند مرگ مادر قاسم سلیمانی فرمانده شاخه قدس سپاه به ایران رفتند.

حماس هفته گذشته در آخرین جمعه ماه رمضان از برگزاری مراسم روز قدس در غزه خودداری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید