انتقاد شدید یک رسانه كُرد از سکوت رسانه‌های فارس‌زبان ایرانی و غربی در قبال دستگیرهای کردستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

آژانس خبررسانی کردستان "کُردپا" ضمن انتقاد شدید از "سکوت" رسانه‌های ایرانی و فارس‌زبان خارجی نسبت به دستگیری‌ها در کردستان ایران انعکاس این اخبار در رسانەهای فارسی زبان را صفر دانست.

بر اساس این گزراش طی یک هفته گذشته کردستان ایران با موج جدیدی از دستگیری‌های "خودسرانه" در نقاط مختلف خود روبرو بوده است. دستگیری‌ها که اکثرا در نیمه شب و بدون ارائه هر گونه مجوز قضائی، از سوی نیروهای امنیتی و با همراهی افراد مسلح سپاه پاسداران جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

به گفته کردپا، طی موج اول این دستگیری‌ها، ١٣ نفر از شهروندان کرد و ساکن شهرهایی چون مهاباد، بوکان، اشنویه، سقز و سردشت دستگیر شدند که اکثرا نیز سنینی مابین ٢٥-٣٥ سال داشتند. اما طی موج دوم دستگیری‌ها ٥ نفر دیگر در استان کردستان و شهرستان اشنویه دستگیر شدند، که در این موارد نیز بدون ارائه مجوز قضائی دستگیری‌ها انجام شده و دستگیر شدگان همگی به مکانی نامعلوم منتقل شدەاند.

بر پایە گزارشی از آژانس خبری کردپا طی ١٠ روز گذشته در شهرهای مریوان، کامیاران، سنندج و سروآباد نیز نهادهای امنیتی و حفاظت اظلاعات سپاه دستکم ٣٠ شهروند را به اتهام "امنیتی" بازداشت و به مکانی نامعلوم انتقال داده‌اند.

این آژانش خبری که اخبار کردستان ایران را به زبان‌های کردی، فارسی و انگلیسی منعکس می کند در ادامه گزراش خود افزوده که گستردگی و وسعت جغرافیایی-انسانی این بازداشت‌ها و نقض حقوق اولیه و بشری افراد بازداشت شده، عقلا هر مخاطب این خبر را به این نتیجه می‌رساند که این مورد خبری-حقوق بشری از سوی خبررسانی‌ها و خبرگزاری‌ها آزاد و مستقل ایرانی مورد پوشش گسترده قرار گرفته است، اما تنها با کمی دقت و جستجو در فضای مجازی و مرور آرشیو برنامه‌ شبکەهای ماهوارەای فارسی زبان، متوجه می‌شویم که انعکاس این اخبار در رسانەهای فارسی زبان صفر بوده است.

کردپا همچنین از برخی مراکز خبری حقوق بشری انتقاد کرده و افزوده که این سکوت شک و گمان‌های متعددی را در نزد مخاطب خود ایجاد می‌کند، و این پرسش را مطرح کرده که مگر حقوق بشر و اصل انتشار اخبار بدون در نظر گرفتن هرگونه تبعیضی، شامل این افراد نمی‌شود؟

در ادامه این گزارش کردپا به "سکوت" سه رسانه‌ فارس‌زبان غربی نام برده و آنها را "غول رسانەای فارس زبان" نامیده که "به ریزترین اخبار حقوق بشری و مرتبط با زندانیان سیاسی می‌پردازند اما در قبال دستگیری‌های فلەای اخیر کردستان سکوت پیشه کردەاند".

آژانس خبررسانی کردستان می‌افزاید, "اگر نیم نگاهی به نحوه پوشش خبری رسانەهای فارس‌زبان در حوزه وقایع سیاسی-اجتماعی و حقوق بشری کردستان بیندازیم، به روشنی به وجود افکار پان‌ایرانیستی، تعصب شدید ناسیونالیستی و اولویت بندی نژادی و به حاشیه راندن یا سکوت عمیق خبری در باب وقایع کردستان روبرو می‌شویم."

و در ادامه اعتصاب سی و چند روزه "صدیق کبودوند" و "عدم حساسیت سایت‌ها و تریبون‌های رسانەای فارس‌زبان" به عنوان نمونه‌ای از این سکوت یاد آورده شده و افزوده "صدیق کبودوند که موسس سازمان حقوق بشر کردستان است در این مدت قربانی بی‌توجهی حقوق بشری رسانەهای فارسی زبان قرار گرفت."

کردپا در ادامه گزراش خود به درگیری‌های اخیر پیشمرگەهای حزب دموکرات کردستان ایران با نیروهای سپاه پاسداران اشاره کرده و آن را به عنوان "مثال بارز دیگری از وجود گسترده افکار پان‌ایرانیستی و نژادی در ترسیم سیاست‌های کلان رسانەهای فارس زبان و تحریف یا به حاشیه راندن اخبار ملیت‌های ایران" دانسته است. و برخی رسانه‌ها نام برده که گزراش‌های خود در این زمینه را با استناد به "اعلامیه‌ها سپاه پاسداران و یا اخبار منتشره از سوی نهاد‌های امنیتی ایران" انتخاب کرده‌اند. و این رسانه‌ها را متهم به "تناقضات عملی-گفتاری رسانەهای فارس‌زبان طی سال‌های اخیر و با اوج گیری خواست‌ها و اعتراضات ملی ملیت‌های ایران" کرده که "واضح‌تر و عیان‌تر شده است".

آژانس خبررسانی کردستان "کُردپا" در پایان این گزارش نوشت "رسانەهایی که از سویی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را به عنوان نهادی تروریستی می‌شناسند و از سوی دیگر برای انتشار اخبار مربوط به سایر ملل ایران، اعلامیه‌ها و رسانەها وابسته به این نهاد را مرجع تیترزنی خود قرار می‌دهند. این تناقضات عملی-گفتاری رسانەها، سایت‌های خبری یا سیاسی-مدنی و شبکەهای ماهوارەای فارس‌زبان همچون .... طی دستگیری‌های فلەای در شهرهای مختلف کردستان و عدم پوشش خبری آن و سکوت عمیق در برابر اعمال ضدبشری جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران با فعالین کرد، به طور غیر مستقیم تایید نقض گسترده حقوق بشر در کردستان از سوی دست‌اندرکاران این رسانه‌ها و همدلی و همسویی آنها با اعمال سپاه و نهاد‌های امنیتی-اطلاعاتی ایران در نقض حقوق ملیت‌های ایران را به مخاطب القا می‌کند."

بیشترین بازدید موضوعات مهم