رهبر حزب دموکرات: پیشمرگه‌ در "روژهالات" با ایران می‌جنگد نه اقلیم کردستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رهبر حزب دموکرات کردستان ایران گفت که درگیریها با سپاه پاسداران ایران در مرز ایران با اقلیم کردستان نبوده، و به همین دلیل ایران هیچ حقی در بمباران اقلیم کردستان ندارد.

مصطفی هجری، دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا) در گفتگوی اختصاصی با سایت خبری "کردستان24" گفت درگیریهای اخیر پیشمرگه های حدکا و نیروهای ایران در شهرهای کردنشین ایران روی داده است. او افزود: "این درگیریها به معنی تجدید سازمان مقاومت نیست، بلکه ادامه نهضت آزادیبخش و اتحاد مجدد پیشمرگه ها با مردم است."

هجری گفت که نیروهای پیشمرگه به روژهالات اعزام شدند با این دستور که به سازمانهای دولتی حمله نکنند. او افزود: "اما سپاه پاسداران به آنها حمله کرد و آنها مجبور به دفاع از خود شدند."

روژهالات در زبان کردی به منطقه شرقی کردستان گفته می شود که در خاک کشور ایران قرار دارد.

روز 15 ژوئن جنگجویان پیشمرگه حدکا و سپاه پاسداران ایران در روستای قره سقال، بین اشنویه و نقده، با یکدیگر درگیر شدند.

هجری گفت که تبلیغات ایران در باره کردهای روژهالات دروغ است. او گفت که موج دستگیریها و اعدام ها نشان می دهد که "ایران سرچشمه بحران ها در منطقه است."

رهبر حزب دموکرات کردستان ایران گفت که این کشور هیچ اعتقادی به مذاکره و حقوق برابر برای کردها ندارد. هجری گفت: " ما برای یک ایران دموکرات و فدرال می جنگیم، تا حقوق کردها و دیگر ملل حفظ شود و ما بتوانیم تشکیلات خودمختار داشته باشیم."

هجری گفت که نیروهای پیشمرگه در داخل ایران هستند و نه در مناطق مرزی، و به همین دلیل ایران حق ندارد به این بهانه اقلیم کردستان عراق را بمباران کند.

در 26 ژوئن توپخانه ایران مناطق حاجی عمران و سیدخان در اقلیم کردستان عراق را گلوله باران کرد که در نتیجه آن 4 غیرنظامی کرد در استان اربیل کردستان زخمی شدند.

حزب دموکرات کردستان در روز 16 اوت 1945 در شهر مهاباد در روژهالات تاسیس شد، و به گفته مقامات این حزب، بیش از 70 سال در خط مقدم مقاومت در مقابل رژیم ایران قرار داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size