ویدیو.. مردم اصفهان در تظاهرات روز قدس: سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدها تن از شرکت کنندگان در تظاهرات مراسم روز قدس در استان اصفهان ایران، نسبت به مداخله این کشور در سوریه اعتراض کرده و شعار دادند: «سوریه را رها کن فکری به حال ما کند».

پس از پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹، روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی، آخرین جمعه ماه رمضان را «روز قدس» نام‌گذاری کرد. چنین روزی تنها از سوی ایران به رسمیت شناخته شده و گروه‌های وابسته به ایران در منطقه، مراسمی در این روز برگزار می‌کنند.
در نخستین ماه رمضان پس از انتخابات جنجال‌ برانگیز سال ۲۰۰۹ ایران، شرکت کنندگان معترض در مراسم روز قدس این ماه رمضان در تهران شعار داده بودند: «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران».

این برای نخستین بار بود که تظاهر کنندگان ایرانی به این صراحت، به دخالت‌های حکومتشان در امور داخلی دیگر کشورهای منطقه نشان می‌دادند.

اما این نخستین بار نیست که در اصفهان نسبت به مداخله ایران در سوریه اعتراض می‌شود. سال گذشته نیز معترضان در اصفهان که بسیاری از آن‌ها کارگرانی بودند که ماه‌ها حقوق نگرفته‌اند، شعار داده بودند «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن».

در تهران نیز حدود دو سال پیش کسبه معترض همین شعار را سر داده بودند.

جمهوری اسلامی ایران، هزینه مالی سنگینی برای حمایت از نظام بشار اسد می‌پردازد. این‌ها علاوه بر هزینه‌های انسانی است که جمهوری اسلامی بر مردم ایران تحمیل می‌کند. صدها تن از نیروهای ایرانی از بسیج و سپاه، تا کنون در سوریه کشته شده‌اند. علاوه بر آن شبه‌نظامیان شیعه‌ای که ایران از کشورهای مختلف از جمله لبنان، عراق و افغانستان به سوریه ارسال کرده، متحمل تلفات جانی بسیاری شده‌اند. حمایت ایران از نظام اسد همچنین باعث طولانی شدن بحران، پدید آمدن گروه‌های تندرو، کشته شدن ده‌‌ها هزار سوری و آواره شان میلیون‌ها تن از مردم این کشو شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید