.
.
.

کری: اقدام‌های ایران علیه داعش در عراق با منافع آمریکا همساز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که اقدام‌های ایران علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در عراق مفید است زیرا با منافع ایالات متحده آمریکا، همساز است.

به گزارش شبکه خبری CNN، کری که شامگاه سه‌شنبه ۲۸ ژوئن سخن می‌گفت، اظهار داشت: «همگان می‌دانند که ما با چالش‌هایی از سوی ایران مواجه هستیم، ما برای حل و فصل این چالش‌ها تلاش می‌کنیم... می‌توانم بگویم که اقدام‌های ایران در عراق تا حدودی مفید است، آن‌ها نیروی خود را برای مبارزه با داعش بسیج می‌کنند... از این رو منافع مشترکی با آن‌ها داریم».

این سخنان کری در همایش «اندیشه» در ولایت کولورادو در پاسخ به سوالی درباره «مفید یا مضر» بودن اقدام‌های ایران در عراق ایراد شده است.

این در حالی است که گزارش‌های بسیاری از سوی منابع محلی و همچنین نهادهای وابسته به سازمان ملل از نقض حقوق بشر توسط شبه‌نظامیان وابسته به ایران منتشر شده است. ویدیوهایی هم از شکنجه و کشتن برخی از غیر نظامیان فراری از مناطق تحت تصرف داعش توسط شبه‌نظامیان وابسته به ایران منتشر شده است.

ساعاتی پیش از سخنان کری برت مک گورک نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در مبارزه با گروه داعش گفته بود که ۸۰ درصد از نیروهای حشد الشعبی (شبه‌نظامیان شیعه) زیر نظر دولت عراق فعالیت می‌کنند اما ۲۰ درصد از آن‌ها از دولت فرمانبرداری نمی‌کنند. او تاکید کرده بود که این ۲۰ درصد، فرمان‌های خودرا از ایران می‌گیرند و این نیروها در شهرها پس از آزادی آن‌ها حضور می‌یابند.

همچنین برخی از سیاستمداران عراقی، سیاست‌های ایران را در کشورشان، موجب تقویت فرقه‌گرایی و زمینه ساز برای ظهور گروه‌های تندرو می‌دانند.