.
.
.

جو امنیتی در پى تشييع جنازه دو برادر کولبر کُرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال تشييع جنازه دو بردار كولبر كرد توسط نيروهاى انتظامى ايران در يك روستا در اطراف سردشت ، نيروهاى انتظامى روستاى گویزلی كه محل سكونت اين دو جوان است را محاصره كرده و جو امنيتى شديدى ايجاد كرده اند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کُردستان "ساکنین این روستا از ترس بازداشت محبور به تخلیه این روستا شده‌اند و در طی چند روز گذشته تعدادی از اهالی این روستاها بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند".

بنا به اين گزارش " برق و تلفن این روستا توسط نیروهای نظامی قطع شده است و تعدادی از مزارع روستا توسط نیروهای نظامی به آتش کشیده است".

طبق گزارش، صبح امروز پنچ شنبه ۱۰ تیرماه نیز بعد از محاصره مجدد روستا، نیروهای نظامی اقدام به بازداشت سه تن از شهروندان این روستا به نامهای ناسح و ابوبکر علیخانی و عمر عبدالله‌پور کرده و مردم روستا مجبور به ترک خانه خویش و فرار به “روستای بویژی” شده‌اند.

گفتنى است كه شامگاه دو شنبه گذشته ۷ تیرماه ، نيروهاى انتظامى در منطقه‌ی مرزی “ آلان ” از توابع شهرستان سردشت در نزدیکی روستای “گویزلی” یک کاروان از کولبران کُرد که در حال رفتن به مرز جهت آورن بار بوده را مورد هدف تیراندازی مستقیم قرار داده که در نتیجه آن دو برادر به نامهاى رئوف( فاروق ) ۲۲ ساله و لطیف علیخانی ۲۶ ساله به قتل رسیده‌اند.

اين دو برادر کولبر در حالی که به سوى مرز بودند و هنوز باری تحویل نگرفته بودند بدون اخطار قبلی مستقیم مورد هدف تیراندازی قرار گرفته و به فتل رسیدند.

سايت شبکه حقوق بشر کُردستان از شاهدان عینی نقل كرده كه چهار گلوله به سینه‌های رئوف و دو گلوله به قلب و سر لطیف برخورد کرده و هر دو برادر فوری در محل جان سپرده‌اند. هویت یکی از این نیروهای که اقدام به تیراندازی کرده فردی به نام “گروهبان رفیعی” عنوان شده است. این مامورین بعد از قتل این دو برادر کولبر اقدام به رگبار بستن اسب کولبران کرده و ۱۲ راس اسب را کشته‌اند.

شبکه حقوق بشر کُردستان مى گوید كه در طول سال ۲۰۱۵ حداقل ۴۴ کولبر و کاسبکار در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی به قتل رسیده اند و ۲۱ نفر هم مجروح شده‌ا‌ند، همچنین حداقل ۷ نفر با غرق شدن در رودخانه و یا در اثر سرمازدگی و حوادث دیگر جان باخته اند.