فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نرگس محمدی دست به اعتصاب غذا زد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  نرگس محمدی نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک در زندان به‌سر می‎برد به‌ دلیل اجازه ندادن مقام‌های مسئول به او برای برقراری تماس تلفنی با فرزندان خردسالش اعتصاب غذا کرد.

  به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، نرگس محمدی با نگارش دل‌نوشته‌ای از چرایی اتخاذ چنین تصمیمی سخن گفته است.

  او در این دل‌نوشته با بیان اینکه «خواسته‌ای جز امکان تماس تلفنی با فرزندانش ندارد»، گفته است که علی‌رغم میل و توان جسمی‌اش، راهی برایش نمانده است جز اینکه فریاد «مادر بودن» و دلتنگ بودنش را با اعتصاب غذا اعلام کند.

  فرزندان خردسال نرگس محمدی پس از بازداشت این مدافع حقوق بشر از یک سال پیش به نزد پدرشان که به اجبار و بر اثر فشارهای مقام‌های امنیتی و قضایی به فرانسه مهاجرت کرده است، رفته‌اند.

  خانم محمدی در طول یک سال گذشته، فقط یک‌بار توانسته است از طریق تلفن با فرزندان خردسالش صحبت کند.

  نرگس محمدی بارها با انتشار نامه‌های سرگشاده خطاب به مقام‌های ارشد قضایی، نسبت به رفتار زندانبانان و مقام‌های امنیتی در زندان با خود، اعتراض کرده است.

  نرگس محمدی فعال حقوق بشر، روزنامه نگار، زندانی سیاسی و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و رئیس هیئت اجرایی شورای صلح ایران،۵ مه سال گذشته پس از بار‌ها تهدید و احضار، با مراجعه نیروهای امنیتی به منزل شخصی‌اش بازداشت و برای سپری کردن محکومیت شش ساله راهی زندان اوین شد.

  این فعال حقوق بشر، پیش از این نیز بار‌ها احضار و بازداشت شده بود. وی از ۱۰ ژوئن تا ۲ ژوئیه ۲۰۱۰ را در زندان بسر برده بود که در مدت بازداشت بر اثر شوک عصبی، به شدت بیمار شد. در سپتامبر‌‌‌ همان سال از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برای «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران»، به ۱۱ سال زندان محکوم شد که این حکم در مارس ۲۰۱۱ به شش سال کاهش یافت. بار دیگر در تاریخ ۲۲ آوریل ۲۰۱۱، در زنجان بازداشت و به زندان اوین و سپس در تاریخ ۱۷ ماه مه، به زندان شهر زنجان انتقال داده شد. نرگس محمدی که به شدت بیمار بود در تاریخ ۱۰ ژوئیه به بیمارستان ولی عصر شهر زنجان منتقل شد.

  براساس این گزارش، نرگس محمدی، از تاریخ ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۲ با سپردن ۶۰۰ میلیون وثیقه از مرخصی درمانی بهره‌مند و به شکل موقت آزاد شد، اما همچنان با احضار‌ها و تهدید‌ها، قربانی آزار‌های مقامات قضایی و امنیتی بود. در تاریخ اول ژوئن ۲۰۱۴ از سوی دادسرای مستقر در زندان اوین احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. بازجویان دادسرا به وی اعلام کردند که ممنوع خروج است. وی در روز ۳ ماه مه ۲۰۱۴ به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران احضار شده بود تا برای اتهاماتی چون «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» برای فعالیت‌های پس از آزادی و شرکت در کارزارهایی چون «لغو مجازات اعدام» و مبارزه علیه مصونیت از مجازات محاکمه شود. وی یکی از حامیان دادخواهی مادر وبلاگ‌نویس زندانی ستار بهشتی است، که در روز ۳ نوامبر ۲۰۱۲ در بازداشتگاه پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) به قتل رسید.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران