فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مجلس ایران... دوتابعیتی تخلفی محرمانه است که افراد آن را پنهان می‌کنند

  متن کامل طرح تحقیق و تفحص از دو تابعیتی‌ها

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  به گزارش خبرگزاری‌های ایران، سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای ایران ضمن اعلام دوتابعیتی به عنوان یک "تخلف محرمانه" از ارایه مجدد طرح "تحقیق و تفحص از مقام‌های دوتابعیتی" این کشور به هیئت رئیسه مجلس خبر داد.

  پیش تر در سال گذشته برخی نمایندگان اصولگرا از جمله حسینیان، رسایی، طاهری، حاجی، بیراوند، شکرخدا موسوی و کریم قدوسی با ارایه طرح تحقیق و تفحص درباره افراد دوتابعیتی‌ در نشستی از "پیشینه و تجربیات تلخ ضربه خوردن جمهوری اسلامی از دوتابعیتی‌ها که آخرین آن خاوری و فرار او از کشور بود" سخن گفتند.

  چند میلیون شهروند ایرانی که به دلایل سیاسی و گاه اجتماعی به خارج از این کشور گریخته و یا مهاجرت کرده‌اند اکثرا دارای تابعیت مضاعف هستند چون روند ابطال تابعیت ایرانی بسیار پیچیده است.

  بدون شک در این میان برخی از هواداران رژیم نیز دارای تابعیت مضاعف هستند کما این که برخی از پناهندگان اجتماعی نیز به کشور رفت و آمد می‌کنند، اما پناهندگان سیاسی در صورت سفر به ایران بدون شک بازداشت و محاکمه خواهند شد.

  دوتابعیتی یک تخلف محرمانه

  به گزارش خبرگزاری میزان، نقوی حسینی در خصوص ارائه طرح تحقیق و تفحص از دو تابعیتی‌ها به هیئت‌رئیسه مجلس افزود: دوتابعیتی یک تخلف محرمانه محسوب می شود و افراد سعی می کنند آن را پنهان کنند.

  این نماینده در ادامه گفت: با توجه به اینکه بحث دو تابعیتی خسارت‌های مادی و معنوی زیادی از جمله اختلاس سه هزار میلیاردی را بر کشور ما تحمیل کرده است، بنابراین باید هر چه سریع‌تر موضوع دوتابعیتی‌ها حل و فصل شود.

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای ایران در ادامه تصریح کرد: "معمولا تابعیت دوم به صورت مخفی اخذ می شود و با توجه به اینکه هیچ کشوری نمی تواند تک تک شهروندان خود را کنترل کند، کشور ما نیز از این قاعده مستثنا نیست، بنابراین ضرورت دارد که هرچه سریع تر این موضوع به نتیجه برسد."

  متن کامل طرح تفحص از دوتابعیتی‌ها جهت اطلاع خوانندگان بدون دخل و تصرف به شرح زیر ارایه می شود، یادآوری می‌شود که اصطلاحات به کار رفته در این متن بر اساس ادبیات جمهوری اسلامی در مخاطب قرار دادن مخالفان خود است:

  مقدمه:

  قوانین جمهوری اسلامی ایران از جمله ماده 989 قانون مدنی با افراد دوتابعیتی برخورد بازدارنده و موثری را اعمال می‌کند ولیکن متاسفانه شاهد بودیم که در موضوع پرونده فساد سه هزار میلیاردی یکی از مسئولان ارشد سیستم بانکی (آقای خاوری) رئیس بانک ملی ایران که از متهمان اصلی این پرونده بود و تابعیت دوگانه (کانادا) را نیز در اختیار داشت و ظاهرا مسئولان امنیتی و قضایی از آن بی‌اطلاع بودند از کشور فرار و در کانادا ساکن می‌شود و کشور کانادا این مجرم ایرانی را به کشورمان باز نگرداند.

  موضوع مهم دیگری که این روزها در رسانه‌ها و افکار عمومی مردم سؤال ایجاد نموده موضوع مسئولان و مدیران محدودی است که در جایگاه های مهم و طبقه‌بندی شده نظام جمهوری اسلامی ایران مسئولیت پذیرفتند و این افراد دارای گرین‌کارت از امریکا می‌باشند.

  براساس تعریف حقوقی دولت امریکا، گرین‌کارت به مجوزی گفته می‌شود که نشان‌دهنده اقامت دائم در ایالات متحده امریکاست؛ گرین‌کارت امریکا در واقع اجازه دائم کار، تحصیل، زندگی و مسافرت به امریکا و استفاده از مزیت های شهروندی این کشور می‌باشد؛ با این تعریف و امتیاز حقوقی از دارندگان گرین‌کارت، ایجاد نگرانی شدیدی در بین مردم و نمایندگان به وجود آمده و سؤال این است که چه ضرورتی دارد این افراد در جایگاه هایی مهم دارای گرین‌کارت از کشورهای متخاصم باشند. این افراد نیز می‌توانند مانند بقیه مردم ویزا بگیرند و سفر کنند.

  لذا نمایندگان مجلس شورای اسلامی براساس وظایف قانونی خود برای جلوگیری از تکرار این حوادث درخواست تحقیق و تفحص جامع در رابطه با این موضوع مهم برای استقلال کشور ایران اسلامی را دارند تا از نفوذ چنین افرادی جلوگیری به عمل آورند و از بروز بحران های مدیریتی، اجتماعی و اقتصادی پیشگیری شود.

  محورهای این تحقیق و تفحص:

  1- بررسی اشراف و کارآمدی دستگاه‌های امنیتی (وزارت اطلاعات و ...) و نظارتی در شناسایی به‌موقع این افراد و انجام اقدامات بازدارنده.
  2- چه کسانی در گذشته و حال در حوزه مدیران ارشد دارای تابعیت و گرین‌کارت از کشورهای متخاصم (امریکا، انگلیس و ...) می‌باشند؟
  3- بررسی موضوع تابعیت دوم همسر و فرزندان مسئولان با اولویت کشورهای متخاصم (امریکا، انگلیس) و بررسی تهدیدهای ناشی از این موضوع.
  4- بررسی اموال و دارایی های افرادی که تابعیت دوگانه و گرین‌کارت دارند (مانند اموال خاوری در خارج از کشور)
  5- براساس قانون اصالت به خاک افرادی که در خاک امریکا و کانادا متولد می‌شوند شهروند آن کشور محسوب می‌شوند و می‌توانند تابعیت مضاعف آن کشور را داشته باشند. چه مدیرانی فرزندان متولد شده در این کشور دارند و به تبع فرزندان خود از امتیاز تابعیت مضاعف برخوردار شده‌اند؟
  6- براساس قوانین بعضی از کشورها از جمله امریکا داشتن گرین‌کارت، اقامت دائم کار، تحصیل و زندگی در امریکاست؛ نگاه مسئولان نظارتی به این موضوع نسبت به تعریف قوانین کشورهای مدنظر (امریکا و انگلیس) چیست؟
  7- خلأ قانونی جهت جمع‌آوری اخبار و اخذ خوداظهاری مبنی بر عدم وجود افراد دو تابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مدیران چیست؟
  در جامعه ایجاد حساسیت در پدیده دو تابعیتی ها و صاحبان گرین‌کارت به ویژه در حوزه مدیران اجرایی، ناشی از حوادث فتنه 88 و پناهنده شدن جمعی از مسئولان دولت اصلاحات از جمله وزیر ارشاد و نمایندگانی از مجلس ششم و برخی از چهره‌های اجتماعی و سیاسی آن زمان به کشورهای متخاصم می‌باشد.
  بازنگری در قانون 90 ساله و تطبیق شرایط خاص دهه چهارم انقلاب اسلامی از نفوذ افراد پرورش‌یافته در فضاهای سیاسی، علمی، مدیریتی کشورهای متخاصم به خصوص انگلیستان خبیث و امریکا (شیطان بزرگ) و دچار نشدن به ننگ های اختلاس و سلطان پتروشیمی ها جلوگیری به عمل می‌آورد.
  مجلس شورای اسلامی، دولت یازدهم و قوه قضاییه می‌توانند با ارائه طرح و لایحه و وضع قانون برای شفاف‌سازی برجسته و بازدارندگی قاطع در این موضوع که تهدید برای نظام جمهوری اسلامی است اقدام نمایند.
  سوال اصلی تحقیق و تفحص:
  چه افراد دو تابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد کشور شاغل می‌باشند؟

  سوال فرعی تحقیق و تفحص:

  1- اشراف و کارآمدی دستگاه‌های امنیتی و نظارتی بر این موضوع چگونه است؟
  2- چه کسانی در گذشته و حال در حوزه مدیران ارشد دارای تابعیت و گرین‌کارت از کشورهای متخاصم (امریکا، انگلیس و ...) می‌باشند؟
  3- همسر و فرزندان کدام یک از مسئولان دارای تابعیت دو گانه هستند؟
  4- خلأ قانونی جهت جمع‌آوری اخبار و اخذ خوداظهاری مبنی بر عدم وجود افراد دو تابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مدیران چیست؟

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران