فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تجمع اعتراضى ايرانيان وعرب‌ها در پاريس عليه سفر ظريف

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  صدها تن از شهروندان ایرانی و عرب امروز چهارشنبه در اعتراض به سفر وزير خارجه ايران محمد جواد ظريف به فرانسه در پاریس تجمع كردند و به ادامه اعدام‌ها، نقض حقوق بشر در ایران و دخالت‌های رژيم تهران در سوریه، عراق و دیگر کشورهاى منطقه اعتراض کردند.

  معترضان که در میدان پانتئون در نزدیکی دانشگاه سوربن، وسط پاريس تجمع كرده بودند با حمل پلاكاردها و سر دادن شعارهايى رژیم جمهورى اسلامى را به عنوان "حامی اصلی جنايات جنگى رژیم بشار اسد" و "مشاركت در سرکوب جنبش مردم سوریه" محکوم کردند.

  در اين تجمع نمایندگانى از نهادهاى مدنی و سازمان‌های مدافع حقوق بشر نيز حضور داشتند که حمایت خود را از بيانيه مشترک 270 تن از نمایندگان پارلمان اروپا درباره حقوق بشر در ايران اعلام كردند. اين نمايندگان در روزهاى گذشته در بيانيه‌ای خطاب به اتحادیه اروپا خواستار "توقف اعدام‌ها، نقض حقوق بشر در ايران و پایان دادن به دخالت‌هاى رژیم تهران در سوریه و منطقه خاورميانه " به عنوان شرط اساسى بازگشت روابط بين اتحاديه اروپا و ايران شدند.

  كميسيون خارجه شورای ملی مقاومت ايران، نیز طى بيانيه‌اى سفر جواد ظريف به پاريس و لاهه را قوياً محكوم كرد و آن را "عليه حقوق بشر، دموكراسی و صلح در ايران و منطقه " دانست.

  در اين بيانيه كه نسخه اى از آن برای " العربيه.نت" ارسال شده، شوراى مقاومت ايران بيان كرده كه "كارنامه دولتی كه ظريف آن را نمايندگی می‌كند كاملاً گويا است:

  • حداقل 2400 اعدام در دوران روحانی- گزارشگر ويژه ملل متحد درباره ايران در آخرين گزارش خود نوشت در سال 2015 حدود هزار تن در ايران اعدام شدند كه بالاترين رقم در 25 سال اخير است.

  • اعدام نوجوانان- بنا بر گزارشگر ويژه ملل متحد اعدام نوجوانان در ۲۰۱۴-۲۰۱۵ بالاترين رقم در پنج سال گذشته بوده است.

  • افزايش سركوب و دستگيري نويسندگان، خبرنگاران، هنرمندان.

  • تشديد سركوب و اعدام اقليتهای مذهبی و قومی از جمله کردها، عرب‌ها، بلوچ‌ها و سنی‌ها.

  • لشكر كشی به سوريه و حمايت تمام عيار نظامی، اقتصادی از ديكتاتور سوريه. در حال حاضر 70 هزار پاسدار و مزدوران خارجي آنها به كشتار مردم سوريه مشغولند.

  • استمرار آزمايشهای موشكهای بالستيک در نقض قطعنامه 2231 شورای امنيت ملل متحد."

  به گفته اين بيانيه ظريف در روز ۲۴ اردیبهشت (۱۳ مه) مصطفی بدرالدین، سرکرده نظامی گروه حزب الله، را «مردی بزرگ و خستگی ناپذیر» و «سراپا عشق و شور و حماسه در دفاع از آرمان‌های حق‌طلبانه اسلام» نامید. وي در ژانويه 2014 بر سر قبر عماد مغنيه، رهبر سابق نظامي حزب الله، با گذاشتن تاج گل اداي احترام كرد."

  كميسيون خارجه شوراي ملي مقاومت ايران، در بيانيه خود تاكيد كرده " ظريف نمی‌تواند بين خود و كاركرد رژيم با ترفندهايی همچون جناح بندی در درون رژيم فاصله بيندازد و از مسئوليتهای جنايتهای رژيم در داخل و خارج ايران بگريزد".

  اين بيانيه افزوده: "او بايد پاسخگوی كاركردهای رژيم در زمينه حقوق بشر، تروريسم و لشكركشی به سوريه باشد. هر گونه ارتقای روابط تجاری با رژيم ايران بايد مشروط به گامهای مشخص و مادی در زمينه بهبود حقوق بشر و متوقف شدن دخالت‌های رژيم در منطقه و حمايت از تروريسم گردد".

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران