.
.
.

رفسنجانی: دو نفر به صورت سری برای رهبری آینده ایران به مجلس خبرگان معرفی شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اكبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که مجلس خبرگان رهبری دو نفر را به صورت «سری» برای رهبری آینده ایران، معرفی کرده است.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که پیشتر گمانه‌زنی‌هایی درباره وضعیت جسمی علی خامنه‌‌ای رهبر کنونی ایران مطرح شده بود. این گمانه‌زنی‌ها پس از عمل جراحی سال گذشته خامنه‌ای، شدت گرفت. سخنانی هم درباره جستجو برای یافتن جانشین خامنه‌ای هم مطرح شد که خود او نیز برای نخستین بار گفت که مجلس خبرگان وظیفه دارد خود را برای انتخاب رهبر آینده آماده کند.

اکبری هاشمی رفسنجانی که عضو مجلس خبرگان رهبری است، در مصاحبه با روزنامه قانون که شنبه ۱۸ ژوئن منتشر شد، گفته است کمیسیونی در مجلس خبرگان که صلاحیت عمومی افراد را برای رهبری بررسی می‌کند، «در مقطعی پس از مذاکره با چند صد نفر، دو نفر را به صورت سری معرفی کرد».

منتخب اول مردم تهران در انتخابات اخیر مجلس خبرگان رهبری افزود:‌ «دو سه نفر متخصص دارند مطالعه می‌کنند، به افراد نمره می‌دهند تا اگر روزی لازم شد، در خبرگان مطرخ می‌شود که البته همه این مباحث و مسائل برای روز مبادا است».

او ادامه داد: «این جزو قوانین آئین نامه داخلی مجلس خبرگان است که هیئت رئیسه کمیسیونی برای آینده‌نگری دارند و گزینه‌هایی را که صلاحیت عمومی دارند، بررسی و حتی با آن‌ها صحبت و مذاکره می‌کنند. یعنی این کمیسیون هیچ تصمیمی نمی‌گیرند، فقط بررسی می‌کنند».

هاشمی رفسنجانی به موضوع رهبری شورای هم اشاره کرد و گفت که پس از درگذشت روح الله خمینی رهبر پیشین ایران، او و خامنه‌ای، موافق شورایی شدن رهبری بودند.

او در این باره گفت: «قبل از تصویب رهبری فردی، وقتی که بحث داغ بود، من و خامنه‌ای وقت گرفته بودیم که صحبت کنیم. استدلالات خامنه‌ای(درباره رهبری شورایی) طولانی شد و از وقت من استفاده کرد. سخنرانی ایشان در دفاع از شورا خیلی قوی بود».

این برای نخستین بار نیست که هاشمی رفسنجانی رهبری شورایی را مطرح می‌کند. این مساله انتقادهای بسیاری را از سوی مخالفانش در پی داشت.