.
.
.

فشار حكومت ايران مانع عضويت كارشناس اهوازى در کمیته "مردم بومى" سازمان ملل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فعالان عرب ايرانى مى گويند كه فشار حكومت ايران مانع از انتخاب دکتر کریم عبديان، فعال حقوق بشر اهوازى، و كارشناس مسايل بين الملل، در کمیته "مردم بومى" سازمان ملل شده است.

كميته "مردم بومى" وابسته به شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل است كه دوره بعدى آن از سال 2017 تا 2019 خواهد بود.

سازمان حقوق بشر اهواز، با انتشار بیانیه‌ای که نسخه اى از آن در اختیار "العربیه.نت" قرار گرفته، اعلام کرد: حكومت ایران با هماهنگی هم‌پیمانانش در سازمان ملل، از جمله چین و روسیه، مانع عضویت دکتر كريم عبديان، در این کمیته شد".

عبديان ماه مارس گذشته به همراه 4 كارشناس ديگر، کاندیدای قاره آسیا برای حضور در انتخابات کارشناسان کارگروه مردم بومى، شده بود. اين کارگروه 16 عضو دارد، که 8 عضو آن از سوی اعضای سازمان ملل و 8 عضو دیگر به انتخاب نمایندگان سازمان‌های مردمی ثبت شده در سازمان ملل که تعداد آنها به بیش از 4000 سازمان مردمی غیردولتی می‌رسد، انتخاب می‌شوند.

براساس بیانیه سازمان حقوق بشر اهواز، در این انتخابات که روز جمعه 10 ژوئن در مقر سازمان ملل متحد در ژنو انجام شد، "فولمان چادری" از جمهوری نپال به نمایندگی از قاره آسیا در دوره بعد این کارگروه انتخاب شد. سازمان حقوق بشر اهواز در بيانيه خود گفته که " تلاش‌ها و فشارهای نظام ایران برای ممانعت از حضور کریم عبدیان در این کارگروه، نشانگر عمق هراس رژیم این از تلاش‌های و فعالیت‌های مبارزان ملت عرب اهواز در مجامع و نهادهای بین‌المللی مى باشد".

دکتر کریم عبدیان بنی سعید، فار‌غ‌التحصیل مهندسی هوافضا و دارای مدرک دکتری در اقتصاد سیاسی از دانشگاه‌های آمریکا است. این چهره شناخته شده عرب ايرانى، فعالیت‌های مبارزاتی خود را از دهه هفتاد میلادی و در فعالیت‌های جنبش‌های دانشجویی بر علیه نظام شاه آغاز کرد. او از اعضاى كنفدراسیون دانشجویان ایرانی در ایالات متحد بود و به دلیل مخالفت‌ با رژیم شاه، در دهه هفتاد به مدت دو سال در زندان اوین، زندانی شد.

پس از پیروزی انقلاب سال 1979 در ایران، به دلیل ادامه محرومیت‌ها و سرکوب‌هایی که رژیم جدید بر علیه عربهاى منطقه اهواز( خوزستان) روا می‌داشت، با هدف دفاع از حقوق این ملت، به فعالیت‌های حقوقی و دیپلماتیک در عرصه بین‌الملل روی آورد.

عبديان و همکارانش در دهه 90 میلادی، "سازمان حقوق بشر اهواز" و "مرکز مطالعات اهواز" را راه‌اندازی کردند. وى در بدو تاسس سازمان ملت های بدون نماينده UNPO در سال 2004 به عضویت هیات رئیسه این سازمان درآمد.

اين فعال حقوق بشر همچنین با کمیته دائمی مردم بومى وابسته به سازمان ملل و کمیته امور اقلیت‌ها در سازمان ملل سابقه همکاری طولانى دارد.

دكتر عبديان از سال 2002 به عنوان مشاور ارشد "حزب تضامن دموکراتیک اهواز" در زمینه حقوق بشر انتخاب شد. او همچنين ریاست کمیته روابط خارجی " كنگره مليتهاى ايران فدرال" را که متشكل از 18 سازمان، متشکل از عرب‌های اهواز، کردها، بلوچ‌ها، ترک‌های آذربايجانى، ترکمن‌ها و لرها است، را برعهده دارد. این كنگره با هدف براندازی رژیم جمهورى اسلامى و روی کار آوردن یک نظام فدرال دموکراتیک که حق تعیین سرنوشت را برای ملت‌های ستم‌دیده تضمین کند، فعاليت می‌کند.

كريم عبديان بنى سعيد، دیدگاه‌ها و مقالات خود را درباره موضوعات مرتبط با ایران، خاورمیانه، اقلیت‌ها و نقض حقوق بشر در ایران، را در رسانه هاى انگلیسی، عربی و فارسی منتشر می‌کند.