.
.
.

محكوميت اجراى احكام شلاق در ايران از سوى سازمان ملل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر شلاق زدن 35 جوان به اتهام مشارکت در جشن فارغ‌التحصیلی مختلط در قزوین و همچنین شلاق زدن 17 معدنچی در شمال غرب ایران را محکوم کرد.

بر اساس بیانیه‌ای که در وبگاه سازمان ملل متحد منتشر شده "روبرت کولفیل"، سخنگوی "زید بن رعد الحسین" کمیسر عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر، روز سه‌شنبه در نشستى خبری در ژنو، ضمن یادآوری قوانین بین‌المللی حقوق بشر، علمیات شلاق‌زنی در ایران را محکوم کرد.

کولفیل گفت:" قوانین بین‌المللی حقوق بشر و به ویژه ميثاق بين‌المللى مبارزه با شکنجه، شلاق‌زنی را ممنوع می‌کند. کمیسیون مبارزه با شکنجه سازمان ملل متحد، کمیسیون حقوق بشر و گزارشگران ویژه این سازمان مکررا نگرانی‌های جدی خود درباره به کار بردن شلاق به ویژه علیه زنان از سوی دولت‌ها را ابراز کرده و خواستار لغو آن شده‌اند."

او توضیح داد كه "اجرای این مجازات بی‌رحمانه و توهین‌آمیز، می‌تواند شکنجه به شمار آید، و عملى منفور و غير مناسب به شمار مى رود".

گفتنى است كه قاضی "اسماعیل نیارکی"، دادستان شهر قزوین واقع در شمال غرب تهران روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرده بود که دادگاه 35 دختر و پسر جوان را شلاق زده است.

براساس اظهارات نياركى این جوانان، 24 ساعت پس از دستگیری، محاكمه شده و به هر كدام 99 ضربه شلاق زده شده است. آنها به شرکت در جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویی مختلط در یک ویلا، که به قول نیارکی در آن "اعمال نافی آداب" صورت گرفته، محکوم شده‌اند.

در بیانیه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر آمده است، در موردی دیگر، 17 کارگر معدن‌ در منطقه "آق دره شلاق" در آذربایجان غربی، به دلیل آنکه در واکنش به اخراج از محل کار دست به تجمع اعتراض‌آمیز زده‌ بود، شلاق زده‌ شدند.

از سوى ديگر، سخنگوی قوه قضاییه ایران، صدور و اجرای حکم شلاق برای دختران و پسران دستگیر‌ شده در قزوین را که می‌خواستند مهمانی فارغ‌التحصیلی‌ برگزار کنند، کاملا منطبق با آیین دادرسی کیفری دانست و گفت که در این مورد از رییس دادگستری پرس‌و‌جو کرده است.