.
.
.

برخورد پليس با معترضان به سفر محمد جواد ظريف به سوئد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پليس سوئد با معترضان به سفر وزير خارجه ايران محمد جواد ظریف، در استكهلم در گير شد و تعدادى از آنان را بازداشت كرد.

هم زمان با كنفرانس مطبوعاتى مشترك ظريف و همتاى سوئدى‌اش مارگوت والستروم، صدها تن از ایرانیان، عرب‌ها و کردهای ساکن سوئد مقابل وردی وزارت خارجه سوئد تجمع کرده شعارهايى عليه رهبران ايران و نيز سكوت سوئد و كشورهاى اروپايى .در قبال نقض حقوق بشر در ايران شعار دادند.

پلیس سوئد با تعدادی از تظاهرکنندگان که تلاش کردند با عبور از موانع امنیتی به محل نشست خبری وزيران دو كشور وارد، شوند درگیر شد.

روزنامه "سونسکا داگبلادت" تصاویری از برخورد با برخی از تظاهر‌کنندگان با باتوم و دستگیری تعدادی از آنها منتشر کرد و اگفت در حالیکه صدای معترضان در بیرون ساختمان بلند شده بود، دو وزیر لبخندزنان در نشست خبری حاضر شده و درباره افزایش سطح روابط تجاری و اقتصادی دو کشور، در دوران پس از تحریم سخن گفتند.

تصاویر منتشر شده، زنی را نشان می‌دهد که فریاد زنان روی زمین افتاده و پلیس او را می‌کشد. این روزنامه افزود اگرچه آن زن کمک‌های اولیه دریافت کرد ولی از اینکه به او آسیب رسیده یا خیر، اطلاعی در دست نیست. در همین حال مکان نشست توسط گارد سلطنتی سوئد محاصره شد.

مارگوت والستروم، وزیر امور خارجه سوئد در این نشست خبری گفت: موضوع نقض حقوق بشر، اعدام‌های فزاینده، شلاق و سرکوب زنان در ایران را با همتای ایرانی خود مطرح کرده است.

وزیر امور خارجه ایران با طفره رفتن از پاسخگویی به سوالاتی که خبرنگاران درباره اوضاع نامناسب حقوق بشر در ایران به این گفته اکتفا کرد که " برخی‌ها از موضوع حقوق بشر برای تحقق خواست‌های شخصی خود استفاده می‌کنند".

در همین رابطه برخی از کنشگران ایرانی به "العربيه.نت" گفتند كه تظاهرات علیه ظریف در بیش از چند مکان انجام شد. این تظاهرات در مقابل پارلمان سوئد، میدان اصلی شهر برگزار شده و تظاهراتی ديگر قرار است در مقابل رستورانی که در آنجا از محمد جواد ظریف و هیات همراه او براى مراسم شام رسمی پذیرایی شود، انجام خواهد شد.

معترضان با اشاره به رفتار دوگانه سوئد و دیگر کشورهای اروپایی با اوضاع نامناسب حقوق بشر در ایران و سکوت این کشورها نسبت به سرکوب کنشگران، اقلیت‌ها، زنان و روزنامه‌نگاران، به دست داشتن رژیم ایران در فعالیت‌های تروریستی و کشتار مردم عراق و سوریه از طریق دخالت نظامی در این دو کشور، اعتراض کردند.