.
.
.

رفسنجانی: در حال حاضر احتمال دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا هم وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران می‌گوید در حال حاضر حتی احتمال دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا وجود ندارد.

هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با «آفتاب نیوز» درباره احتمال دیدار روحانی و اوباما گفت: «در این شرایط اصلاً احتمالش هم نیست. وقتی رهبری مخالف باشند، آقای روحانی این کار را نمی‌کنند. حتی آن تلفنی که کردند، در آنجا به ایشان فشار آمد که تلفن کردند.»

اشاره هاشمی رفسنجانی به گفت‌وگوی تلفنی حسن روحانی با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا است. این گفت‌وگوی تلفنی چند سال پیش هنگام حضور روحانی در نیویورک به منظور مشارکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت گرفت.

در چارچوب مذاکرات هسته‌ای، برای نخستین بار پس از حدود ۳۷ سال قطع رابطه، وزرای امور خارجه ایران و آمریکا، با یکدیگر چندین بار دیدار و گفت‌وگو کردند. می‌توان گفت اکنون تابوی دیدار وزرای امور خارجه در کشور شکسته اما علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، همچنان آمریکا را دشمن نخست ایران می‌داند.

هاشمی رفسنجانی درباره آینده روابط ایران و آمریکا ابراز عقیده کرده است:‌«اگر آمریکایی‌ها عقل به خرج بدهند و درست عمل کنند، می‌توانند به‌جای خوبی برسند. من راه‌حلش را این می‌دانم که آمریکایی‌ها مدتی باید نرمش نشان بدهند».

دولت و رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی

در بخش دیگری از این مصاحبه، هاشمی رفسنجانی گفته است که دولت، نمی‌تواند برای رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، کاری انجام دهد.

این در حالی است که پی‌گیری رفع حصر، یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بود.

میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد و همچنین مهدی کروبی، بیش از پنج سال است که در حصر خانگی به سر می‌برند. موسوی و کروبی، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست‌جهوری سال ۲۰۰۹ ایران هستند.

در پاسخ به سوالی درباره مساله حصر رفع حصر موسوی و کروبی، گفته است: «درباره حصر نباید از دولت توقعی داشته باشید. دولت نمی‌تواند کاری بکند».