.
.
.

احتمال آزادی تاج‌زاده از زندان تا ۵ روز دیگر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هوشنگ پوربابایی وکیل‌مدافع مصطفی تاج‌زاده فعال سیاسی و عضو ارشد دو حزب اصلاح طلب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که در زندان اوین به سر می‌برد، می‌‌گوید که با سپری کردن دوران محکومیت، احتمالا موکلش تا ۵ روز دیگر آزاد شود.

هوشنگ پوربابایی در گفت‌و‌گو با ایسنا گفت: «در پرونده موکلم مجازات‌های یک سال و شش سال حبس وجود داشت، البته مجازات شش سال خود شامل یک سال و ۵ سال حبس بود که در این پرونده۵ سال حبس برای وی در نظر گرفته شد. پرونده جدید موکلم نیز شامل یک سال حبس بود که این مجازات را هم تحمل کرده است».

وی افزود: «پس از اتمام محکومیت ۷ ساله موکلم، پرونده جدیدی در رابطه با غیبت از مرخصی برای وی تشکیل شد که در این پرونده وی به تحمل ۴ ماه حبس محکوم شد. پس از تجدیدنظر خواهی در شعبه ۴۸ دادگاه تجدیدنظر، وی به پرداخت جزای نقدی ۲۰۰ هزار تومان محکوم و حکمش قطعی شد».

پوربابایی در پایان گفت: «با احتساب این موضوع، احتمالا موکلم 15 خرداد ماه آزاد می شود».

تاج‌زاده معاون سیاسی امنیتی وزیر کشور ایران در دوره ریاست‌جمهوری محمد خاتمی بود. او همچون بسیاری از فعالان سیاسی اصلاح طلب، پس از انتخابات ریاست‌جمهوری جنجال برانگیز سال ۲۰۰۹ ایران، دستگیر و به زندان افکنده شد.

وکیل مدافع این زندانی سیاسی پیشتر گفته بود: «طبق ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی مبنی بر اینکه در جرائم موجب تعزیر هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد، دادگاه برای هر یک از آن جرائم حداکثر مجازات مقرر را حکم می‌کند و هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم باشد، مجازات هر یک را بیش از حداکثر مجازات مقرر قانونی مشروط به اینکه از حداکثر به اضافه نصف آن تجاوز نکند، تعیین می کند. در هر یک از موارد فوق فقط مجازات اشد قابل اجراء است و اگر مجازات اشد به یکی از علل قانونی تقلیل یابد یا تبدیل یا غیرقابل اجرا شود، مجازات اشد بعدی اجرا می شود ..."، موکلم نباید بیشتر از مجازات اشد که ۶ سال حبس با لحاظ پرونده اخیر است، را تحمل کند».