.
.
.

آغاز به کار دهمین دوره پارلمان ایران با پیام خامنه‌ای و سخنرانی روحانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران با پیام علی خامنه‌ای رهبر و سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور، شنبه ۲۸ ماه مه، آغاز به کار کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران عبدالرضا هاشم‌زائی رئیس سنی دهمین دوره مجلس، مصطفی ذوالقدر منتخب میناب نایب رئیس، فاطمه حسینی منتخب تهران و سمیه محمودی منتخب شهرضا دبیران هیأت رئیسه سنی مجلس اداره نخستین جلسه مجلس را بر عهده دارند.

در نخستین روز آغاز به کار مجلس ۲۶۵ نماینده شرکت کرده‌اند. تعداد نمایندگان مجلس ۲۹۰ نفر است.

ابتدا نمایندگان منتخب، طبق اصل ۶۷ قانون اساسی سوگند یاد کردند. نمایندگان‏ اقلیت‌های‏ دینی‏ این‏ سوگند را با ذکر کتاب‏ آسمانی‏ خود سوگند خوردند.

به گزارش رسانه‌های ایران حسن روحانی، علی لاریجانی رئیس دوره پیشین مجلس و منتخب دوره کنونی، علی‌اکبر ناطق‌نوری رئیس دفتر بازرسی خامنه‌ای، محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر خامنه‌ای، غلامعلی حدادعادل نماینده پیشین مجلس، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، حسن خمینی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی و بسیاری دیگر از مقام‌های دولتی و نظامی و نیز سفیران کشورهای خارجی در این جلسه حضور دارند.

پیام خامنه‌ای به نمایندگان

پس از اعلام دستور کار نخستین نشست مجلس، پیام خامنه‌ای توسط محمد محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر او قرائت شد. رهبر جمهوری اسلامی اسلامی ایران در بخشی پیام خود شرایط منطقه و جهان را «توفانی» و اوضاع ایران را «پیچیده‌تر از گذشته» توصیف کرد.
او خواستار آن شد که از مجلس «سنگری استوار برابر ترفند و فسون و افزون‌خواهی گستاخانه‌ استکبار» بسازند. خامنه‌ای خطاب به نمایندگان دوره دهم مجلس گفت: «اقتدار کشور برای مواجهه با این شرایط، به هوشمندی و عزم راسخ و در دست داشتن ابتکار عمل از سوی همه مسئولان نیاز دارد.»

اوهمچنین در پیام خود «تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاومتی» و «تلاش مجدّانه برای گسترش و ژرف‌سازی فرهنگ اسلامی» را دو اولویت فوری جمهوری اسلامی در حال حاضر دانست.

روحانی خواستار تعامل با جهان شد

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای دست یافتن به رشد اقتصادی مناسب خواستار تعامل با جهان شد.

حسن روحانی در این مراسم گفت: «بسیاری از کشورها هستند که از لحاظ استعداد انسانی و همچنین از لحاظ منابع مادی شرایطشان از ما پایین‌تر است؛ اما دارای رشد اقتصادی مناسب‌تری هستند.»

وی در ادامه تأکید کرد: «در دو دهه اخیر کشوری را سراغ نداریم که بدون تعامل با جهان به رشد اقتصادی مناسب و اشتغال مناسب دست یافته باشد.»

رئیس‌جمهوری ایران افزود که «در سایه اقتصاد مقاومتی و در سایه یک رشد مناسب اگر امسال به رشد ۵ درصدی که هدف ما هست دست یابیم این رشد برای اشتغال ما کافی نیست» و «ما برای رسیدن به رشد ۸ درصدی باید به الزامات رشد ۸ درصدی توجه کنیم یکی از الزامات سرمایه‌گذاری ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلاری از منابع خارجی است.»

وی همچنین خواستار آن شد که در مجلس دهم طرح‌های کمتر و لایحه‌های بیشتر ارائه و از نظرات «دانشگاهیان» و مراکز تحقیقاتی در تصویب قوانین استفاده شود.