فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • Foreign Policy: ایران برای ایجاد منطقه حایل با افغانستان با طالبان همکاری می‌کند

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  ایران برای ایجاد منطقه حایل در مرز خود با افغانستان، در حال همکاری با شبه‌نظامیان گروه طالبان است. گفته می‌شود که هدف از این اقدام، جلوگیری از نفوذ شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش که در افغانستان فعال هستند، به خاک ایران است.

  به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه به نقل از مجله آمریکایی Foreign Policy، با استناد به منابعی در محافل دیپلماتیک و نظامی، سیاست‌های ایران در قبال گروه طالبان افغانستان، از سال ۲۰۰۱ و پس از حمله ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا به این کشور، تغییر کرده است. پیش از این، تهران طالبان را دشمن خود می‌دانست.

  پیش از این نیز گزارش‌های بسیاری درباره کمک مالی، تسلیحاتی و آموزشی ایران به شبه‌نظامیان طالبان منتشر شده بود.

  مجله آمریکایی Foreign Policy از فاز جدید همکاری میان ایران و طالبان سخن می‌گوید. بنا بر این گزارش، اکنون تهران معتقد است خطر طالبان به مراتب کمتر از داعش است که طبق ارزیابی دولت آمریکا حدود سه هزار شبه نظامی در افغانستان دارد.

  یکی از منابع Foreign Policy گفته است که منطقه حایل مورد نظر ایران از ولایت جنوبی هلمند تا ولایت قندوز در شمال افغانستان امتداد خواهد داشت. طالبان بخش بزرگی از هر دو ولایت را کنترل می کنند.

  منابع دیگر گزارش می‌دهند که ایران فاز جدید کمک مالی و تسلیحاتی به طالبان متمرکز در مرزهای خود را آغاز کرده و محموله‌های کوچک اسلحه از جمله مسلسل‌های سنگین، نارنجک اندازهای دستی و مهمات به آنها تحویل می‌دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران