فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رویترز:گرایش دولت روحانی به شرکت‌های خارجی منافع سپاه را به خطر انداخته است

  منبع: دبى - العربيه.نت فارسى

  خبرگزاری رویترز در گزارشی، به تلاش‌های دولت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برای جذب شرکت‌های خارجی به منظور سرمایه‌گذاری در ایران پرداخته، تلاش‌هایی که به نوشره این گزارش، منافع سپاه پاسداران را به خطر انداخته است؛ از جمله شرت خاتم الانبیاء، بزرگترین شرکت ساختمانی در کشور.

  بنا بر این گزارش، به نقل از تحلیلگران و مدیران صنعتی در ایران، پس از سال‌ها تحریم، با اجرای توافق هسته‌ای، دولت روحانی در نظر دارد که با انجام پروژه‌های زیربنایی به اقتصاد شکننده ایران جان تازه‌ای ببخشد، ولی به نظر می‌رسد شرکت خاتم الانبیاء، که به گفته مدیرعامل اش بیش از یک میلیون نفر را در استخدام دارد، در فهرست پیمانکاران دولت قرار ندارد.

  این گزارش می‌افزاید که دولت حسن روحانی برای انجام پروژه‌های زیربنایی کشور، به جای استفاده از شرکت خاتم الانبیاء، به شرکت‌های خارجی روی آورده است. وی با توجه به صدمات مالی ناشی از سال‌ها تحریم و قیمت پائین نفت، و به دنبال آن، کسری بودجه کشور، تلاش می‌کند تا از طریق بستن قرارداد با شرکت‌های خارجی از حمایت مالی آنها برخوردار شود.

  سعید لیلاز اقتصاددان در ایران به خبرگزاری رویترز گفته است: «ایران اکنون با وخیم ترین بحران مالی تاریخی اش مواجه شده است. خزانه دولت خالی است و شرکت خاتم الانبیاء و سایر شرکت‌های کشور دسترسی به منابع مالی ندارند. بنابراین اولویت دولت در پروژه های ساختمانی و زیربنایی کشور بر آن است که از شرکت‌های خارجی استفاده کند».

  رویترز افزوده است: «در ماه جاری میلادی، ایران و شرکت ساختمانیDaewoo پیش نویس توافقی را به امضا رساندند که به موجب آن این شرکت بخشی از هزینه بزرگراه تهران-شمال را به مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تأمین و احداث خواهد کرد».

  این گزارش افزوده که ایران در مراحل نهایی گفت‌وگو با دو شرکت چینی است، تا پروژه خط راه آهن تهران-مشهد را با هزینه سه میلیارد دلار، و پروژه ساخت کشتی‌های باری و نفتکش را با هزینه ۱۲ میلیارد دلار هزینه به اجرا بگذارد.

  به گفته تاجری که مستقیماً با مقامات بلندپایه ایران در تماس است، شرکت خاتم الانبیاء طی چهار ماه گذشته در بیش از ۱۰ مناقصه پروژه های بزرگ شرکت کرده، ولی دولت در هیچ موردی با این شرکت به توافق نرسیده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران