.
.
.

آمریکا خواهان ادامه بازداشت رضا ضراب است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بر اساس سند دادگاه فدرال آمریکا که روز چهارشنبه 25 مه منتشر شد، دولت آمریکا می خواهد رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترک، تا شروع محاکمه در زندان باقی بماند. در این سند آمده است که ضراب در صورت آزادی از آمریکا فرار خواهد کرد.

به گزارش روزنامه آمریکایی والستریت ژورنال، ضراب 33 ساله، که در ترکیه زندگی می کند، در ماه مارس گذشته در سفر به شهر میامی آمریکا بازداشت شد.

اومتهم است که با نقض تحریمهای آمریکا علیه ایران، میلیونها دلار را به نفع ایران جابجا کرده است. دادگاه فدرال مانهاتان آمریکا 4 اتهام را برای ضراب عنوان کرده که شامل پولشویی، و زدوبند بانکی است، و در صورت اثبات آن در دادگاه می تواند به 75 سال زندان محکوم شود.

بنجامین برفمن، وکیل رضا ضراب، ماه گذشته در دادگاه گفت که موکلش بی گناه است و هفته گذشته برای او درخواست آزادی با وثیقه 50 میلیون دلاری، پرداخت 10 میلیون دلار نقد، تحویل پاسپورتها، مراقبت 24 ساعته پلیس و کنترل با جی.پی.اس. کرده بود.

اما دادستان آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که ضراب "ثروت و نفوذ فوق العاده" دارد و نباید تا پیش از محاکمه از زندان آزاد شود. در بیانیه دادستانی آمده است که ضراب دارای پاسپورتهای ترکیه و ایران است و در صورت فرار از آمریکا این کشورها ممکن است از تحویل او خودداری کنند.

بازپرسان آمریکا لیستی از ثروت ضراب منتشر کردند که شامل دستکم 20 ملک، 6 اسب، 7 کشتی تفریحی، یک هواپیمای شخصی، 17 خودروی لوکس، و بیش از 10 میلیون دلار اثر هنری است. او صاحب دهها شرکت در سراسر جهان است.

بازپرسان در نامه خود به دادگاه نوشتند: "ضراب هروقت که بخواهد می تواند بی صدا به هرکجا که بخواهد سفر کند."

بازپرسان گفتند که ضراب هنگام دستگیری درآمد خود را فقط 720 هزار دلار در سال اعلام کرد، در حالیکه بنا به تخمین بازپرسان گردش مالی او در سال 11 میلیارد دلار است.

جلسه بعدی دادگاه رضا ضراب روز 2 ماه ژوئن برگزار می شود و در آن قاضی در باره ادامه ماندن او در بازداشت حکم می دهد.