.
.
.

درگیری سنگین نیروهای عراقی و داعش در اطراف فلوجه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای عراقی دوشنبه ۲۳ مه، در نزدیکی فلوجه، به شدت با شبه‌نظامیان گروه «دولت اسلامی» موسوم به داعش، درگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ساکنان فلوجه گفتند که درگیری‌های سنگینی در منطقه الهیاکل مشرف بر جنوب فلوجه روی داد. این نخستین درگیری مستقیم میان دو طرف در اطراف فلوجه است.

یک مسئول محلی گفته که نیروهای عراقی، بخش‌هایی از منطقه الکرمه واقع در شمال فلوجه را به کنترل خود در آوردند. همچنین حملات هوایی و توپخانه‌ای، از بامداد دوشنبه، مناطقی را در فلوجه هدف قرار داد که گمان می‌رود پایگاه‌های داعش در آن مستقر باشد.

سرتیپ یحیی رسول سخنگوی ارتش عراق در سخنانی که آن را تلویزیون رسمی این کشور پخش کرد، گفت که نیروهای عراقی به طور آهسته پیشروی می‌کنند. او افزود که مهندسان ابتدا باید مین‌های کار گذاشته شده توسط داعش در راه‌های منتهی به فلوجه را خنثی کنند.

فلوجه که از مدت‌ها پیش پایگاه جهادی‌ها است، در ۵۰ کیلومتری بغداد پایخت عراق قرار دارد. این نخستین شهری است که ژانویه ۲۰۱۴ به تصرف شبه‌نظامیان داعش در می‌آید. شش ماه پس از آن، داعش با تصرف ناگهانی بخش‌های وسیعی از شمال عراق از جمله شهر موصل، برپایی نظام «خلافت اسلامی» را در مناطق تحت تصرف خود اعلام کرد.

اما عملیات فلوجه به طور حتم به معنی پیشروی نظامی به سمت موصل نیست و حتی می‌تواند جدول زمانبندی شده برای آغاز عملیات موصل را به تاخیر بیاندازد.

ارتش آمریکا اخیرا اعلام کرد که ۵۰۰ تا ۷۰۰ شبه‌نظامی داعشی در فلوجه حضور دارند.

احمد مخلف قائم مقام منطقه الکرمه اعلام کرد که هلیکوپترهای ارتش عراق، مواضع داعش را در منطقه بمباران کردند. این هلیکوپترها همچنین تحرکات زمینی شبه‌نظامیان را رصد کرده و هدف قرار می‌دهند.

این در حالی است که برخی گزارش‌ها از کشته شدن دستکم ۲۴ تن از نیروهای عراقی و شبه‌نظامیان متحدشان در اطراف فلوجه حکایت دارد.

علاوه بر کشته شدگان، ۲۰ تن دیگر از نیروهای ارتش عراق زخمی شدند.

به دلیل سخت بودن دسترسی به داخل فلوجه، هنوز شمار کشته‌های این گروه مشخص نیست.