.
.
.

کریمی قدوسی: روحانی باید به خاطر برجام از مردم عذرخواهی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جواد کریمی قدوسی نماینده مجلس شورای ایران، خواستار عذرخواهی حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور از مردم به خاطر توافق هسته‌ای شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، جواد کریمی قدوسی که در دوره جدید انتخابات پارلمان ایران نیز رای آورده، مدعی شده است:‌ «این روز‌ها شاهد این هستیم تیم اصلی که مذاکرات هسته‌ای ما را مدیریت می‌کرد یکی پس از دیگری دست به اعتراف می‌زنند که برجام به آن اهداف خود نرسیده است».

وی افزوده است: «آقایان تخت روانچی، سیف، عراقچی، ظریف و در مجموع همه اعضا این تیم که به نحوی جنبه‌های تخصصی و غیر تخصصی مذاکره را پیگیری می‌کردند این اعتراف را به زبان و قلم آوردند».

برجام، به برنامه جامع اقدام مشترک گفته می‌شود که نتیجه توافق هسته‌ای ژوئیه گذشته میان ایران و جامعه جهانی است. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو می‌شود.

نماینده مشهد در مجلس ادامه داده است: «حتی در گزارش وزارت خارجه به کمیسیون امنیت ملی مجلس در پاراگراف آخر وزیر خارجه و عراقچی و همچنین تیم مذاکره‌کننده تیر خلاص را به برجام زدند و عملاً آنجا هم اعتراف کردند که ما چیزی به دست نیاوردیم».

کریمی قدوسی بر همین اساس اضافه کرد: «آقایان دولتی برای فرار از پاسخگویی و پرهیز از این اعتراف تلخ و خطرناک نوعی فرار به جلو دارند به نحوی ملت ایران و شرایط داخلی را مقصر می‌دانند که ما از وحدت ملی لازم برخوردار نیستیم و شرایط امن برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی فراهم نیست و یا منطقه خاورمیانه، غرب آسیا و حوادث آن مانند فلسطین و عراق سرمایه‌گریزی است».

وی ادامه داده است: «آنچه که اکنون نمایان شده این است که قطعاً آمریکایی‌ها در این مقطع دست به لغو تحریم‌ها نخواهند زد چرا که به آنچه که می‌خواستند رسیدند و آقای روحانی بدون اینکه تضمین‌های لازم را برای اجرا برجام از طرف مقابل بگیرد و خط قرمز رهبر معظم انقلاب را رعایت کند بدون گرفتن تضمین لازم، ‌ تعهدات ایران را انجام داد. امروز نیز باید اشخاصی که مدال به ناحق گرفتند مدال‌هایشان را به ملت بازگردانده و عذرخواهی کنند».

این نماینده اصولگرای مجلس ایران در خاتمه عنوان کرده است: «روحانی باید از پیشگاه ملت عذرخواهی کند؛ زیرا این صنعت و ذخایر با عظمت ما را که محصول ۲۰ کار بوده همه را رایگان و مفت به خواست دشمن از بین برده، آزاد کرده و یا انتقال داده است. آنچه که وعده می‌داد هم محقق نشده است. اگر من جای روحانی باشم بهترین راهکار این است که عذرخواهی کنم. آقایان بگذارند مردم مسیر اقتصاد مقاومتی خود را طی کنند تا ببینیم چگونه می‌شود مشکلات مردم را به سرعت حل کرد».

اصولگرایان تندرو مخالف سرسخت توافقنامه هسته‌ای این کشور با کشورهای بزرگ هستند و آن را بارها با عهدنامه ترکمن چای مقایسه کردند.

عهدنامه ترکمانچای پیمانی است که در ۲۱ فوریه ۱۸۲۸ به دنبال جنگ‌های ایران قاجاری و روسیه تزاری، میان دو کشور امضا شد. این معاهده پس از عهدنامه دیگری موسوم به گلستان و به دنبال شکست ایران در جنگ قفقاز جنوبی و آذربایجان امضا شد که بر اساس مفاد آن برخی قلمروهای دولت قاجار در قفقاز شامل خانات ایروان و نخجوان سلب و به روسیه واگذار شد.