.
.
.

هاشمی رفسنجانی: با انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها مخالف بودم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران می‌گوید که با انقلاب فرهنگی و تعطیلی‌ دانشگاه‌ها در سال‌های نخست پس از انقلاب ایران، مخالف بوده است.

پس از پیروزی انقلاب ایران و استقرار نظام جمهوری اسلامی در این کشور، مرحله‌ای با نام «انقلاب فرهنگی» آغاز شد که بر اساس آن آموزش بسیاری از رشته‌های دانشگاهی تا پایان تجدید نظر در محتوای مواد درسی متوقف شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، هاشمی رفسنجانی که در مراسم سی‌و چهارمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی سخن می‌گفت، اظهار داشته است: «در آن زمان دانشجویان قیام کردند و دانشگاه‌ها تعطیل شد و اسمش را انقلاب فرهنگی گذاشتند و این کار اشتباهی بود و من با آن مخالف بودم.»

در این سخنرانی، هاشمی رفسنجانی ابراز امیدواری کرده که با تغییر رییس سازمان صدا‌وسیما، سیاست‌های این مجموعه که زیر نظر مستقیم رهبر ایران اداره می‌شود نیز تغییر کند.

او گفته که اگر مشکلی از دانشگاه آزاد به گوش صداوسیما برسد در بوق می‌کند، اما خبرهای اساسی این دانشگاه جزو خطوط قرمز صداوسیماست: «ان‌شاءالله رییس جدیدی که به صداوسیما آمده است سیاستش عوض شود.»

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی است و عمدتا این دانشگاه را نزدیکان او اداره می ‌کنند.

او با اشاره به مصوبه جدید مجلس درباره دانشگاه‌ها، منشا این فشار‌ها را «عده‌ای از پایداری‌ها» دانسته است: «هنوز هم می‌بینیم برخی‌ها برای دانشگاه آزاد مزاحمت ایجاد می‌کنند. در چند روز گذشته نیز عده‌ای از پایداری‌ها در مجلس شورای اسلامی نشستند و با طرحی که بر اساس آن، مصوب رشته‌ها را باید وزارت علوم انجام دهد طوری برنامه ریختند که به نوعی دست دانشگاه را ببندند.»

«جبهه پایداری» نام ائتلافی است که از نیروهای نزدیک به محمدتقی مصباح یزدی روحانی اصولگرای تندروی ایرانی تشکیل شده است.

هاشمی از این افراد به عنوان کسانی یاد کرده است که اگر با چند نفر مخالف باشند، شهر را خراب می‌کنند به طوری که شاید آن چند نفر را زیر آوار ببرند.

او درباره وقف دانشگاه آزاد که در واکنش به تصمیم محمود احمدی‌نژاد رئيس جمهوری پیشین ایران برای در اختیار گرفتن مدیریت این مجموعه مطرح شد نیز گفته است: «ما می‌خواستیم این دانشگاه را وقف کنیم تا کسی دست درازی نکند، اما فعلا روند وقف دانشگاه را متوقف کرده‌اند. هما‌ن‌طور که مسجد برای کسی نیست، دانشگاه آزاد هم همین‌طور است.»