فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران به جایگاه سومین تولید کننده نفت اوپک رسید

  منبع: دبی- العربیه.نت

  سازمان کشورهای صادرکننده نفت در جدید‌ترین گزارش خود از سلسله گزارش‌های ماهانه این سازمان اعلام کرد تولید نفت ایران در چهارمین ماه سال جاری میلادی ۱۹۸ هزار و ۲۰۰ بشکه در روز افزایش یافته است.

  به گزارش افکار نیروز، بر این اساس تولید نفت ایران در آوریل ۲۰۱۶ به ۳ میلیون و ۴۵۱ هزار بشکه در روز رسیده است که این رقم نسبت به ماه قبل از آن بیش از ۱۹۸ هزار بشکه افزایش داشته است.

  ایران با این رقم تولید پس از سعودی و عراق سومین تولید کننده بزرگ اوپک شناخته شده است.

  پیش از وضع تحریم‌ها علیه ایران، این کشور دومین تولید کننده بزرگ اوپک بوده و با گذشت حدود چهار ماه از اجرایی شدن توافق هسته‌ای هنوز نتوانسته است جایگاه سابق خود را در اوپک بدست بیاورد.

  ایران به خاطر فعالیت‌های هسته‌ای‌اش، در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفت. صنعت نفت، از جمله بخش‌هایی بود که مورد تحریم قرار گرفت. اما ژوئیه گذشته، ایران و جامعه جهانی به توافق هسته‌ای دست یافتند. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های این کشور لغو می‌شود.

  کل تولید اوپک در ماه آوریل نسبت به ماه قبل از آن ۱۸۸ هزار و ۲۰۰ بشکه افزایش یافته و به ۳۲ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

  بر اساس این گزارش قیمت نفت سنگین ایران در ماه آوریل نیز ۳.۴۲ دلار رشد داشته و به ۳۶ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه رسیده است. در ماه مارس هر بشکه نفت سنگین ایران در برابر ۳۳ دلار و ۲۳ سنت معامله می‌شد.

  متوسط قیمت نفت ایران در چهار ماه نخست سال جاری میلادی ۳۰ دلار و ۴۵ سنت بوده که این رقم نسبت به رقم ۵۰.۸۸ دلاری مدت مشابه سال قبل ۲۰ دلار و ۴۳ سنت کاهش داشته است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران