.
.
.

تفنگدار دریایی امیر حکمتی دولت ایران را به دادگاه می کشاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امیر حکمتی، تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا، از دولت ایران بخاطر "شکنجه های جسمی و روحی" او در زندان به دادگاه شکایت کرد. حکمتی بیش از 4 سال در ایران زندانی بود.

حکمتی که در ایالت آریزونای آمریکا به دنیا آمده و اکنون ساکن ایالت میشیگان است، روز دوشنبه 9 ماه مه، در دادگاه فدرال شهر واشنگتن از دولت ایران شکایت کرد.

حکمتی می گوید که مقامات امنیتی ایران او را در زندان بشدت شکنجه کردند و از او اعتراف اجباری گرفتند و او را به اتهام جاسوسی ابتدا به مرگ و سپس به 10 سال زندان محکوم کردند.

در پرونده شکایت حکمتی آمده است: "در طول ماههای اولیه اسارت آقای حکمتی، مقامات وزارت اطلاعات ایران او را بشدت شکنجه کردند، که شامل شلاق به کف پا، شک الکتریکی به پهلوها، بیخوابی برای ساعتهای طولانی و کتک زدن با باتون بود."

در پرونده آمده: "ماموران زندان کف زندان آب می ریختند و چراغ انفرادی را روشن می گذاشتند تا زندانی نتواند بخوابد. آنها او را مجبور می کردند تا قرصهای اعتیادآورد مصرف کند، و بعد قرصها را از دسترس او خارج می کردند تا دچار "عارضه ترک" شود."

"بعد از ماهها شکنجه، در دسامبر 2011، بازجوها روش خود را عوض کردند، لباس مرتب تن آقای حکمتی کردند و او را از زندان اوین به هتل استقلال بردند و به او غذا و سیگار دادند. بازجوها گفتند که او آزاد می شود، بشرط آنکه اعتراف کند برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) جاسوسی می کرده است."

حکمتی به امید آزادی اعتراف می کند، اما بازجوها دروغ گفته بودند، و اقدام به پخش اعتراف او در تلویزیون دولتی ایران می کنند.

امیر حکمتی سرانجام بعد از 4 سال و نیم حبس در ژانویه سال 2016 همراه با سه آمریکایی دیگر از زندان ایران رهایی می یابد.

به نوشته سایت آمریکایی "ای.بی.سی"، شکایت روز دوشنبه حکمتی حکایت از تاثیر عمیق سالهای زندان او در ایران دارد. او خواستار پرداخت غرامت از سوی دولت ایران برای تمام آسیبهای جسمی و روحی است که در طول 4 سال و نیم زندان به او وارد شده است.