.
.
.

برخی کتاب‌های خارجی از غرفه کتاب تهران جمع آوری شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های ایرانی به نقل از دبیر نظارت محتوایی بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران گزارش دادند که برخی کتاب‌های خارجی از غرفه کتاب تهران جمع آوری شده است.

علی فریدونی، دبیر نظارت محتوایی بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران روز جمعه ۱۷ اردیبهشت به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: «نظارت بر محتوای کتاب‌های بخش بین‌الملل نمایشگاه در سه مرحله و حتی قبل از نمایشگاه آغاز شد.»

به‌ گفته فریدونی در نمایشگاه کتاب ناظران کمیته نظارت بر محتوای بین‌الملل در غرفه‌های لاتین و عربی این بخش حضور روزانه دارند و تا کنون کتاب‌هایی را که به لحاظ محتوایی مشکل داشتند از نمایشگاه جمع‌آوری کرده‌اند.

در بخش عربی برخی کتاب‌های اهل سنت که با خوانش جمهوری اسلامی مطابقت ندارند جمع آوری شده‌اند.

بر اساس این گزارش در بخش لاتین نیز «تصاویر و عکس‌های نامناسب و ناسازگار با فرهنگی اسلامی» دلیل جمع‌آوری کتاب‌ها اعلام شدند.

علی فریدونی چندی پیش گفته بود: «ارزیابی محتوا و مضامین کتاب‌های بخش بین‌الملل آیین‌نامه و اصولی دارد که توجه به حفظ ارزش‌های ملی – دینی – حاکمیتی برخی از سرفصل‌های این آیین‌نامه‌ها هستند.»

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در مراسم گشایش نمایشگاه کتاب گفته بود: «به هیچ وجه این‌گونه نیست که کتاب‌های وارد شده به کشور تحت نظارت قرار نگیرند و درهای نمایشگاه به روی هر کتابی باز باشد.»

جنتی تأکید کرده بود که «همواره نظارت‌های چند لایه‌ای» در این زمینه وجود داشته است.