فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیر اقتصاد آلمان سفر خود به ایران را لغو کرد

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  زیگمار گابریل، معاون آنگلا مرکل و وزیر اقتصاد آلمان، سفر خود به ایران در روز دوشنبه 2 مه را لغو کرد. مقامات آلمانی علت لغو سفر او به ایران را بیماری او عنوان کردند، اما تاریخی جدیدی برای این سفر اعلام نکردند.

  گابریل قرار بود در راس یک هیات 150 نفره از صاحبان صنایع وارد تهران شود و ایران امیدوار بود تا با پذیرایی از وزیر اقتصاد آلمان شاهد ورود شرکتهای آلمانی به بازار پس از برجام این کشور باشد. او در این سفر قرار بود با علی طیب نیا، وزیر اقتصاد ایران و حسن روحانی، رئیس جمهوری دیدار و مذاکره کند. پیش بینی می شد که در این سفر قراردادهای مهم اقتصادی بین دو کشور منقعد شود.

  اما سفر گابریل به تهران با مخالفت بعضی از جناحهای سیاسی در آلمان روبرو شد، و این جناحها، به ویژه از درون حزب سوسیال دموکرات آقای گابریل، خواستار ارتباط دادن گسترش روابط اقتصادی با ایران با وضعیت حقوق بشر در این کشور شدند.

  به گزارش روزنامه کیهان، گابریل در آستانه سفر خود به ایران، در گفتگو با نشریه آلمانی آر.ان.دی، وضعیت حقوق بشر در ایران را "پرمسئله" خواند و به شرکتهای آلمانی توصیه کرد "در سرمایه‌گذاری‌های خود به حقوق بشر در ایران نیز توجه کنند".

  گابریل در تابستان سال گذشته اولین وزیر یک کشور غربی بود که بعد از توافق نامه اتمی ایران با قدرتهای جهانی به این کشور سفر کرد و به همین دلیل سفر روز دوشنبه او برای روابط اقتصادی دو کشور ایران و آلمان بسیار مهم توصیف می شد.


  تبلیغات

  برگزیده های کاربران