.
.
.

برجسته‌ترین اصولگرایانی که در مرحله دوم انتخابات از راه‌یابی به مجلس ایران باز ماندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران نیز شاهد شکست چهره‌هایی شاخص از جناح اصولگرا و راه نیافتن آن‌ها به پارلمان بود.

این در حالی است که در مرحله اول انتخابات، در تهران، همه نامزدهای فهرست اصلاح طلبان به مجلس راه یافتند و همه چهره‌های اصولگرا شکست خوردند.

البته اکثر چهره‌های شاخص اصلاح طلبان توسط شورای نگهبان قانون اساسی، رد صلاحیت شده‌اند و بسیاری از نامزدهای فهرست‌های اصلاح طلبان را افرادی جوان و ناشناخته تشکیل می‌دهند. با این وجود اصلاح طلبان، اکثریت نسبی مجلس آینده را به دست آوردند.

اما مهمترین چهره‌های اصولگرا که در مرحله دوم انتخابات از راه‌یابی به مجلس شورای اسلامی باز ماندند، عبارتند از:

محمدحسن آصفری:‌نماینده اصولگرای اراک در مجلس نهم او که عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بود یکی از مخالفان اصلی دولت حسن روحانی محسوب می‌شد و مواضع تندی علیه اصلاح‌طلبان داشت.

محمدرضا می‌رتاج‌الدینی: معاون پارلمانی محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران که سابقه حضور در دوره‌های هفتم و هشتم را در کارنامه داشت، نتوانست از تبریز به مجلس دهم راه پیدا کند. آقای تاج‌الدینی که از نزدیکان و حامیان احمدی‌نژاد است در آستانه انتخابات در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان سخنرانی داشت که تشکیک یک دانشجو در مورد مدرک تافل او خبرساز شد.

سید شکرخدا موسوی: نماینده اهواز در مجلس نهم هم از چهره‌های برجسته طیفی بود که به دلیل مخالفت‌هایشان با برجام، «دلواپسان» نامیده می‌شدند. او به ویژه مخالفت شدیدی با بیژن زنگنه، وزیر نفت دولت روحانی داشت و ضمن تلاش‌های مکرر برای استیضاح زنگنه، او را «عقده‌ای» خطاب کرد و گفت جز پاسپورت ایرانی هیچ علاقه و تعصبی به ایران ندارد.

شهلا میرگلوبیات:‌نماینده ساوه یکی از ۹ زن مجلس نهم بود اما مواضع این زنان نماینده در بسیاری موارد باعث اعتراض فعالان حقوق زنان شد. خانم می‌رگلوبیات از مدافعان اصلی طرح افزایش نرخ باروری بود که با هدف عمل به دستور رهبر جمهوری اسلامی در جهت افزایش جمعیت ایران تهیه شده بود. او از مخالفان شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده حسن روحانی است.

علی علیلو: نماینده شبستر و جعفر قادری نماینده شیراز، هر دو از اصولگرایان مخالف دولت نیز در دور دوم انتخابات مجلس ناکام بودند.