.
.
.

گزارش یک نشریه آمریکایی از تلاش ایران برای نفوذ مذهبی در آمریکای لاتین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نشریه «نشنال اینترست» در گزارشی، به بررسی جنبه‌های گوناگون تلاش ایران برای نفوذ مذهبی در آمریکای لاتین پرداخته و در این باره نوشته است که چهره عمومی ایران در آمریکای لاتین با مساجد، مراکز فرهنگی، مدارس، بازرسان گوشت حلال و حتی گروه‌های پیشاهنگ پسران، آرام و بی‌آزار می‌نماید، اما در زیر پوشش پارسایی و گفت و شنود بین ادیان، تهران از ارتباط‌های خود با رژیم‌ها و جنبش‌های ضدآمریکایی برای یافتن جای پایی در منطقه و القای «اسلام انقلابی» به مسلمانان محلی استفاده می‌کند.

این گزارش افزوده است که ایران به جای تکیه بر ابزار سنتی سیاستمداری، برنامه خود را از با مساجد و هیات‌های مذهبی پیش می‌برد.

به نوشته نشنال اینترست، «استفاده تهران از طلبه‌های شیعه ایرانی و لبنانی به عنوان ماموران غیررسمی انقلاب ایران، موضوعی جدید نیست. محسن ربانی نخستین روحانی بود که به آمریکای لاتین رسید، در سال ۱۹۸۳ برای هدایت مسجد التوحید و کار به عنوان بازرس گوشت حلال در بوئنوس آیرس وارد آرژانتین شد. هر دو کار بی‌خطر می‌نمود، اما ربانی با انفجار بمب در یک مرکز فرهنگی یهودیان در پایتخت آرژانتین در سال ۱۹۹۴، ارتباطی تنگاتنگ داشت».

این گزارش افزوده است: «ربانی تنها نبود. زمانی کوتاه پس از ورود او به بوئنوس آیرس، طلبه دیگری به نام شیخ طالب حسین الخزرائی، به بزریل رفت. آلبرتو نیسمان داستان آرژانتین – که چندی پیش کشته شد – در گزارشی درباره شبکه‌های ایران در آمریکای لاتین در سال ۲۰۱۳، از هر دو آن‌ها نام برد».

نشنال اینترست اضافه کرده است:‌«نقش دوگانه روحانیان شیعه به عنوان فرستادگان مذهبی و سیاسی انقلاب اسلامی در سال ۲۰۱۰ برجسته شد، زمانی که وزارت خزانه داری آمریکا شیخ دیگری را به عنوان نماینده حزب الله در آمریکای لاتین معرفی کرد و گفت بلال محسن وهبی «اطلاعات و دستور العمل‌ها را بین رهبران حزب الله در لبنان و عناصر حزب الله در آمریکای جنوبی رد و بدل می‌کرد» و بر فعالیت‌های ضداطلاعاتی در جبهه سه گانه آرژانتین، برزیل و پاراگوئه نظارت داشت. او به فعالیت تبلیغی–مذهبی خود بدون مانع ادامه می‌دهد».

نشنال اینترست در ادامه گزارش آورده است:‌« البته آن‌ها تنها نیستند. در کنار ده‌ها روحانی شیعه ایرانی و لبنانی، نسل جدیدی از طلبه‌هایی که در محل متولد شده‌اند، به آن‌ها پیوسته‌اند. کسانی که به اسلام می‌گروند بطور منظم با هزینه ایران برای حضور در حوزه‌های علمی به قم فرستاده می‌شوند، و به عنوان فرستادگان غیررسمی ایران به کشور‌هایشان باز می‌گردند».

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا اخیرا اعلام کرده است که حضور ایران در آمریکای لاتین به دلیل کاهش تجارت و دیدارهای مقامات رسمی از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی کمرنگ می‌شود.

با این حال، نشنال اینترست اظهار عقیده می‌کند که نفوذ ایران نباید در تعداد دیدارهای رسمی اندازه گیری شود. امروز این کار را فرستادگان مذهبی انجام می‌دهند، که نفوذ می‌خرند، و پیام‌های ضدآمریکایی و نفرت از اسرائیل را ابلاغ می‌کنند.