.
.
.

مشاور عالی خامنه‌ای خواستار بازنگری در روابط با ترکیه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، خواستار بازنگری در روابط با ترکیه شد.

به گزارش سایت رجا نیوز، صفوی که در همایش ملی تحولات ژئوپلیتیکی غرب آسیا سخن می‌گفت، اظهار داشت:‌«یران باید روابط اقتصادی، سیاسی و امنیتی خود را با نظام سیاسی ترکیه که به عنوان همکار و هماهنگ با سیاست‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی در برخی از کشورهای عربی حرکت می‌کند، تنظیم کند».

به نظر می‌رسد دلیل این موضع، بیانیه پایانی نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی باشد که اخیرا در ترکیه برگزار شده است.

نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی، در ماده ۱۰۵ بیانیه پایانی ۲۰۱۸ بندی خود، به شدت حزب‌الله لبنان و «اقدام‌های تروریستی‌اش در سوریه، یمن، بحرین و کویت» را محکوم کرد.

این بیانیه همچنین، ایران، حامی اصلی حزب‌الله لبنان را مورد انتقاد قرار داده و بر ضرورت پی ریزی همکاری میان کشورهای اسلامی و ایران بر پایه حسن همجواری، عدم دخالت در امور داخلی کشورها، احترام به استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی آن‌ها و حل و فصل اختلاف‌ها از راه‌های مسالمت آمیز بر پایه میثاق‌نامه‌های سازمان همکاری اسلامی و سازمان ملل و قوانین بین‌المللی، تاکید کرد.

بیانیه پایانی نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی، دخالت‌های ایران در امور داخلی اعضا و شماری دیگر از کشورهای عضو سازمان از جمله بحرین، یمن، سوریه و سومالی و ادامه حمایت تهران از تروریسم را محکوم کرد.

حزب‌الله لبنان از سوی ایران حمایت می‌شود. از سویی ایران متحد نظام بشار اسد در سوریه است و نیروهایش علیه مخالفان سوری در حال نبرد هستند. ترکیه اما حامی مخالفان حکومت سوریه است.

مشاور نظامی خامنه‌ای همچنین در این همایش گفته است که ایران باید برای مسایل منطقه در کنار استراتژی نظامی، استراتژی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نیز داشته باشد.

رحیم صفوی گفته است تلاش برای حضور دایمی ایران در سازمان شانگهای، جلوگیری از شکست بشار اسد و تجزیه سوریه و تقویت و به خودکفایی رساندن حزب‌الله لبنان باید از برنامه‌های ایران برای افزایش وزن سیاسی و اثرگذاری باشد.