فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ظریف: روحانی لایحه حقوق شهروندی را به پارلمان جدید ارائه می‌دهد

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که اولین تعامل حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور با پارلمان جدید، ارائه لایحه منشور حقوق شهروندی خواهد بود.

  لایحه حقوق شهروندی، یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی بود. اما مجلس کنونی ایران که اکثریتش را از اصولگرایان تشکیل می‌دهند، با سیاست‌های حسن روحانی هم‌ساز نیست. در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی ایران، بسیاری از منتخبان، از شخصیت‌های اصلاح طلب یا میانه‌روی نزدیک به دولت روحانی هستند. از این رو رئیس جمهوری ایران امیدوار است بتواند تعامل بهتری با پارلمان جدید برای پیش‌برد برنامه‌های خود داشته باشد.

  محمد جواد ظریف در مصاحبه با مجله آمریکایی یویورکر در پاسخ به سوالی مبنی بر ای‌نکه دور جدید مجلس شورای اسلامی شاهد حضور شمار بیشتری از نمایندگان حامی دولت است، از آقای ظریف پرسید که این امر چه اثری بر عملکرد دولت خواهد داشت؟ گفت: «از آنجا که ما از سیستم مستحکم حزبی برخوردار نیستیم، نمایندگان پارلمان می‌توانند بسته به هر موضوع و احساسشان در مورد اینکه مردم در آن موضوع چه انتظاری از آن‌ها دارند، تصمیم‌گیری کنند. به همین نحو هم بود که مجلس قبلی که پارلمانی اصلاح‌طلب هم نبود، از مذاکرات هسته‌ای ما حمایت کرد.»

  وی ادامه داد: «اگر ما عملکرد مناسبی نداشته باشیم، همین حامیان می‌توانند به مخالفان ما بدل شوند. بنابراین، هرچند که در پارلمان جدید افرادی بیشتری هستند که نگاه مشابهی با رئیس‌جمهور دارند، اما این بدان معنی نیست که رئیس‌جمهور الزاما می‌تواند در هر موضوعی اکثریت را (در پارلمان) همراه خود داشته باشد. در همه جای دنیا، سیاست، سیاست است.»

  ظریف در پاسخ به این سوال که اولین طرحی که رئیس‌جمهور قصد دارد در پارلمان جدید مطرح کند، چیست، گفت: «لایحه حقوق شهروندی نیازمند تائید پارلمان نیست. شاید رئیس‌جمهور بخواهد رویه‌ها، ضمانت‌ها و ساز و کارهای مشخصی را ارائه دهد، که ممکن است نیازمند تصویب پارلمان باشند. باقی موارد، کارهایی است که پارلمان می‌تواند برای جلوگیری از اجرای سیاست‌ها انجام دهد. پارلمان توانمندی جدی‌ای برای پرسش از وزرا، پرسش از سیاست‌ها و حتی استیضاح وزرا را دارد. (در مجلس جدید) دیگر کمتر شاهد این موارد خواهیم بود.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران