.
.
.

ظریف: آمریکا مجبور است اموال ایران را پس بدهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران می‌گوید آمریکایی‌ها هر اقدامی علیه اموال کشورش انجام دهند، بعدا مجبورند آن را جبران کنند و اموال ایران را پس بدهند.

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی ایلنا، محمدجواد ظریف با اشاره به حکم دادگاه عالی آمریکا و آن‌چه «دستبرد به دو میلیارد اموال ایران» نامید، گفت: «دولت آمریکا کاملا اطلاع دارد که ما این رای دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسیم و هر اقدامی علیه اموال جمهوری اسلامی ایران انجام دهند بعدا مجبورند آن را جبران کنند و اموال ایران را پس بدهند».

ظریف که با صدا وسیمای ایران گفت‌وگو می‌کرد، در پاسخ به پرسشی درباره دستور جلسه دیدار با کری وزیر امور خارجه آمریکا هم گفت: بحث ما برجام است و قرار شد روی نکاتی که در جلسه نخست مطرح کردیم و نحوه اجرا شدنش کار کنند و در جلسه بعدی گزارش بدهند.

دیوان عالی آمریکا چهارشنبه ۲۰ آوریل، به ضرورت پرداخت بیش از دو میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان انفجار پایگاه تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ و حملاتی دیگر که ایران مسئول آن است، رای داد.

شاکیان ایران را متهم به کمک مالی که گروه حزب‌الله لبنان کردند که در سال ۱۹۸۳ با انفجار کامیونی بمب‌گذاری شده در پایگاه تفنگداران آمریکایی در بیروت، دستکم ۲۴۱ نظامی آمریکایی را کشتند.

آن‌ها هم چنین غرامت‌هایی برای حملات دیگری درخواست کردند از جمله انفجار برج‌های الخبر در سعودی در سال ۱۹۹۶ که به کشته شدن ۱۹ سرباز آمریکایی انجامید.