.
.
.

المانیتور: انتظار می‌رود ظریف بی‌سر و صدا با اعضای کنگره آمریکا دیدار کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وبسایت خبری-تحلیلی المانیتور به نقل از خبرنگار خود در واشینگتن گزارش داده که انتظار می‌رود در حاشیه دیدار روز جمعه محمدجواد ظریف با جان کری در نیویورک، بعضی از اعضای کنگره ایالات متحده آمریکا با وزیر امور خارجه ایران دیدار کنند.

این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران جمعه ۲۲ آوریل با همتای آمریکایی خود جان کری دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

به گزارش صدای آمریکا، خبرنگار المانیتور به نقل از منابع خود گزارش داد که «در دیدار جان کری و محمدجواد ظریف، انتظار می‌رود وزیر خارجه ایران بی‌سر و صدا با چند قانونگذار آمریکایی هم دیدار کند؛ چنانکه پیش از این هم، قبل از رسیدن به وزارت خارجه ایران چنین ملاقات‌هایی داشته است.»

این سایت خبری-تحلیلی هیچ مدرکی از این ملاقات احتمالی نیاورده و اشاره‌ای هم به نام قانونگذارانی که قرار است با ظریف دیدار کنند، نکرده است.

در هفته‌های اخیر، مقام‌های تهران بار‌ها گفته‌اند که خواستار کمک بیشتر آمریکا در بهبود شرایط اقتصادی خود هستند اما در واشنگتن، اعضای کنگره جدی‌ترین مخالفان هرگونه مساعدت اقتصادی به ایران هستند.

پیش‌تر ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران در واشنگتن، از ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای پیوستن ایران به سیستم مالی دنیا کمک خواسته بود.

ایران می‌گوید با وجود برداشتن تحریم‌های هسته‌ای، هنوز امکان بهره برداری از منابع مالی خود در خارج از کشور را ندارد. ولی الله سیف اخیرا با «جک لو» وزیر خزانه داری آمریکا دیدار و گفتگو کرد.

هنوز مشخص نیست دولت اوباما چنین امکانی را برای ایران فراهم کند یا خیر اما در کنگره برخی نمایندگان به شدت مخالف هستند.
روز چهارشنبه، اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا طرح دیگری را برای جلوگیری از دسترسی ایران به مبادلات دلاری عرضه کرد. هدف این طرح این است که دولت اوباما نتواند اجازه دهد ایران به مبادلات مالی با دلار آمریکا دسترسی پیدا کند.

در ملاقات قبلی ظریف و کری آن‌ها بدون اشاره به جزییات مذاکره گفتند که در دیدارشان درباره برجام و نفع بیشتر طرفین از توافق هسته‌ای صحبت کردند. به نظر می‌رسد ادامه این مذاکرات به روز جمعه افتاده است.

المانیتور یادآوری کرده که اگر روز جمعه، ظریف غیر از جان کری با قانونگذاران آمریکایی هم دیدار کند، این اولین ملاقات ظریف با قانونگذاران آمریکایی نیست. زمانی که ظریف نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد بود او با قانونگذاران آمریکایی دیدار کرده بود.

در این گزارش آمده است که جو بایدن معاون اول رئیس جمهوری آمریکا و جان کری وزیر خارجه آمریکا حدود یک دهه پیش، سناتورهای کنگره بودند که با ظریف دیدار داشتند.