فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فشار اتحادیه اروپا به ایران برای صلح سوریه

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  اتحادیه اروپا روز یکشنبه از مقامات ایرانی خواست از نفوذ خود برای پیشبرد مذاکرات صلح سوریه که هم اکنون در شهر ژنو، در سویس برگزار می شود استفاده کنند.

  به گزارش سایت آمریکایی والستریت ژورنال، مذاکرات صلح ژنو بین رژیم سوریه به رهبری بشار اسد و مخالفان سوری برای رسیدن به توافقی برای دوران انتقالی در این کشور تاکنون پیشرفت کمی داشته است. مخالفان سوری رژیم اسد را متهم می کنند که که از مذاکرات برای خریدن وقت استفاده می کند.

  فدریکو موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه در تهران از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه و علی شمخانی، رئیس شورای امنیت ملی خواست تا به دمشق فشار بیاورند و روند صلح و پایان دادن به 5 سال جنگ و خونریزی را سرعت ببخشند.

  موگرینی، عصر شنبه در جمع تعدادی از خبرنگاران در تهران گفت: "ایران در دمشق نفوذ دارد و می تواند به جامعه بین المللی در یافتن یک فرمول برای روند سیاسی موفقیت آمیز کمک کند."

  بعد از خروج نیروهای روسیه از سوریه، باردیگر ایران به شریک اصلی رژیم اسد تبدیل شده است. ایران اکنون سالهاست که در سوریه مشارکت نظامی دارد و حزب الله لبنان نیز دیگر کارگزار ایران در سوریه است.

  تبلیغات