.
.
.

تهران: ایران به برنامه جهانی تثبیت تولید نفت نمی‌پیوندد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت نفت ایران اعلام کرد که وزیر نفت این کشور در نشست کشورهای عضو و غیر عضو تولید سازمان اوپک در دوحه، شرکت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری ايسنا اکبر نعمت الهی، مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت ایران گفت: «حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در هیات عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به نیابت از بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران برای اعلام مواضع تهران در نشست دوحه شرکت می کند».

آقای نعمت‌الهی، دلیل این اقدام را، تلاش ایران برای بازگشت به میزان تولید نفت تا پیش از تحریم‌های بین‌المللی عنوان کرد.

ایران به دلیل برنامه‌های اتمی‌اش، از سوی جامعه جهانی تحریم شده بود. از جمله این تحریم، تحریم صنعت نفت ایران بود. ژوئیه گذشته، ایران و جامعه جهانی به توافقی دست یافتند که بر اساس آن، در مقابل محدود شدن برنامه اتمی تهران، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران لغو شود.

این در حالی است که کشورهای تولید کننده نفت در پی آن هستند تا در نشست دوحه، تولید نفت را تثبیت کنند. هدف از این اقدام، بالا بردن قیمت نفت است که در ماه‌های اخیر، به شدت سقوط کرده است.

ماه‌های آغازین سال ۲۰۱۶ میلادی قیمت نفت روند کاهشی داشت و تحلیل گران نسبت به احتمال سقوط قیمت نفت به محدوده ۲۰ دلار هشدار دادند، اما پس از توافق اولیه تولیدکنندگان برای تثبیت تولید (فریز نفتی) روند نزولی قیمت‌ها متوقف شد و حتی قیمت‌ها به نزدیکی بشکه‌ای ۴۰ دلار بازگشت.برخی کار‌شناسان هم از افزایش بیشتر قیمت‌ها در آینده نزدیک خبر می‌دهند.

۱۷ آوریل قرار است نشست اعضای اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک برای بررسی طرح تثبیت تولید، در دوحه قطر برگزار شود که این موضوع باعث ایجاد امیدواری‌هایی نسبت به بهبود وضعیت قیمت‌ها در بازار جهانی نفت شده است.

چنانچه حاضران در اجلاس قطر موضوع تثبیت تولید نفت را مورد تصویب نهایی قرار دهند، کشورهای موافق موظفند، تولید نفت خود را حداکثر در سطح تولید ماه ژانویه ۲۰۱۶ حفظ کنند.