.
.
.

بازداشت‌ها و احضارهای دسته جمعی در اهواز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیش از فرا رسیدن سالگرد قیام عرب‌های اهواز در ماه سپتامبر 2005 برابر با فروردین ماه 1384 در شهر اهواز فعالان حقوق بشری از احضار و بازداشت شمار زیادی از فعالان عرب که دارای سابقه بازداشت یا حبس بوده‌اند.

بنا به گزارش فعالان محلی حقوق بشر، همچنین شماری از فعالان سیاسی و مذهبی در این چند روز در شهرهای اهواز و شوش توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت شده‌اند، دلیل بازداشت برخی از این افراد، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و واتس‌اب بوده است.

به گفته کریم دحیمی فعال حقوق بشری اهوازی مقیم لندن تاکنون از سرنوشت بازداشت شدگان اطلاعات دقیقی به خانواده هایشان داده نشده است.

بنابر این گزارش، روز یکشنبه 22 فروردین 1395 هشت تن از فعالان عرب در منطقه ویس و مویلحه شمال شهر اهواز به ستاد خبری احضار و بعد از أخذ تعهد روز دوشنبه آزاد شدند. در هفته گذشته نیز “ثامر جامعی” متأهل و دارای دو فرزند بدلیل فعالیتهای مذهبی بازداشت و از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست. همچنین صادق شهابی 33 ساله و ویسی پور 32 ساله از اهالی ویس هم زمان با بازداشت ثامر جامعی بازداشت شدند، گفته می شود یکی از دلائل بازداشت این دو، تخریب قبر یکی از عناصر سپاه بنام نادر حمید (دیلمی) که در سوریه کشته شده بود، می باشد. هنوز از محل نگهداری شهابی و ویسی پور اطلاعی در دست نیست.

این گزارش می افزاید: 25 فروردین 1395 سجاد هلالی 27 ساله و عبدالله حزباوی 24 ساله از اهالی کوی آریا منطقه کوت عبدالله بدلیل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شدند. سجاد حیدری یکی از فعالان عرب و از اهالی آهن افشار شهر اهواز نیز چهارشنبه 25 فروردین بازداشت شد.

در این هفته چندین تن از فعالان منطقه کوت عبدالله و مناطق دیگر که سابقا در زندان بودند به ستاد خبری احضار شدند. از جمله مجید نزاری از اهالی کوت عبدالله که بعد از ساعاتی توقیف در ستاد خبری واقع در امانیه آزاد شد. همچنین روز سه شنبه 24 فروردین یک فعال اهل سنت اهوازی بنام “شیخ قاسم باوی” ساکن منطقه کورش اهواز توسط یک ماشین اطلاعات از مقابل درب منزلش ربوده شد، قاسم باوی سابقه چندین بازداشت و حبس بدلیل فعالیتهای مذهبی را دارد.

صبح چهارشنبه 25 فروردین 1395 نیز اطلاعات شهرستان شوش چندین تن از فعالان عرب این شهرستان که همگی اهل منطقه احمد آباد هستند را بازداشت کردند. اسامی بعضی از آنان علی دبات 18 ساله، علی کعبی 27 ساله، میلاد دبات 22 ساله، متأهل و دارای یک فرزند؛ فیصل دبات 17 ساله و مصطفی دبات 17 ساله اعلام شده است.

انتشار نامه‌ای منتسب به محمدعلی ابطحی، مشاور رئیس جمهور سابق محمد خاتمی، زمینه‌های اعتراضات فروردین ماه ٨۴ را به وجود آورد. در این نامه پیشنهاد شده بود دولت سیاست‌هایی را در پیش گیرد که از جمعیت عرب‌های در مناطق عرب نشین در ایران کاسته شده و آن ها به اقلیت تبدیل شوند.

بر اساس این گزارش اين موج دستگيری فعالان مدنی و سياسى در چند شهر جهت جلوگيری از تجمع برای برگزاری سالگرد قيام مردم عرب كه در فروردين 1384رخ داده بود، می باشد.