.
.
.

شبکه‌های اینترنتی مانع از احتکار رسانه توسط تلویزیون دولتی ایران می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بیش از ۲۵ سال است که انحصار پخش تلویزیونی را در ایران در دست گرفته است. با این وجود در سال‌های اخیر، شمار بینندگان تلویزیون رسمی، به سود شبکه‌های اینترنتی کاهش یافته است.

ماجد رضائیان استاد رسانه در دانشگاه آزاد اسلامی گفته است:‌ «شبکه‌های تلویزیونی و شبکه‌های اجتماعی که از راه اینترنت می‌توان به آن‌ها دست یافت، چالشی بزرگ برای تلویزیون رسمی ایران هستند چرا که باعث می‌شوند تلویزیون رسمی نتواند همچون گذشته احتکار رسانه‌ای را در دست داشته باشد».

موانع سیاری

تلویزیون ایران برنامه‌های جدیدی اعم از مستند و غیر مستند عرضه می‌کند. برنامه‌های جدید به ویژه این‌که از لحاظ سیاسی از حسن روحانی رئیس جمهوری کنونی ایران و سیاست‌هایش انتقاد می‌کند، با موانعی برای جذب افکار عمومی مواجه است.

به طور مثال، هواداران دولت معتقدند که پوشش مذاکرات اتمی ایران و قدرت‌های جهانی توسط تلویزیون رسمی بی طرف نبوده است. در جریان مذاکرات، مستندهایی از تلویزیون پخش شد که به شدت به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و توافق‌نامه‌ای که سعی در رسیدن به آن داشت، حمله می‌کند.

ظریف که بسیاری از هوادارانش در ایران او را قهرمان ملی می‌دانند، شخصیتی نامرغوب برای تلویزیون رسمی است به گونه‌ای که مصاحبه او با برنامه «نود» پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون ایران، پخش نشد.

انتقادهای محافظه کاران

تلویزیون رسمی ایران هدف انتقادهای محافظه‌کاران این کشور هم قرار می‌گیرد. به طور مثال حمید رسایی از نمایندگان اصولگرای تندرو در پارلمان ایران، ژانویه ۲۰۱۶ در کانال خود در شبکه تلگرام نوشت که اگر تلویزیون، کاهش شاخص بورس را پوشش می‌داد، دولت روحانی اقدام‌های لازم را در این باره می‌کرد.

اخیرا شبکه‌ای با نام «بسیج نیوز» راه افتاده که آن را شبه‌نظامیان بسیجی اداره می‌کنند. این شبکه اخیرا مصاحبه‌هایی با برخی از شخصیت‌های جنجال برانگیز برگزار کرده از جمله وکیل مدافع بابک زنجانی، بازرگانی که به اتهام فساد به اعدام محکوم شده است. تلویزیون رسمی ایران کمتر به این مسائل می‌پردازد.

شبکه‌های اجتماعی

رسانه‌های اینترنتی، جایگاه خود را در زندگی مردم ایران یافته‌اند. با وجود این‌که نقل خبر رسمی یا سخن گفتن از محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق ایران در رسانه‌ها ممنوع شده است، او اما فوریه گذشته، ویدیویی کوتاه در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد که در آن از شهروندان خواست به «لیست امید» رای دهند؛ لیستی که مورد حمایت اصلاح طلبان و میانه‌روهای ایران بود. این ویدیو به صورت گسترده منتشر شد و در تهران، تمام نامزدهای «لیست امید» رای آوردند.

انتخابات اخیر ایران بهترین نشانه درباره تغییر شرایط رسانه‌ای در ایران است. به نظر می‌رسد که انتخابات اخیر، دلیلی باشد بر مخالفت شهروندان با احتکار صدا و سیما و پی گرفتن مسیری حرفه‌ای از راه شبکه‌های اجتماعی و تلویزیون‌های اینترنتی.

مهدی شکوری بنیانگذار کانال پر مخاطب آپارات در اینترنت می‌گوید که اینترنت، مانع از احتکار رسانه توسط صدا و سیمای رسمی ایران می‌شود. او می‌گوید: «هنگامی که ویدیویی پخش می‌کنیم، دیگر نیازی به دریافت مجوز از نهادهای حکومتی نداردیم».

شبکه آپارات که نسخه ایرانی سایت یوتیوب به شمار می‌آید، حدود ۲۵ میلیون بیننده دارد.