.
.
.

سفر روحانی و رفسنجانی به کیش جنجالی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سفر همزمان اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به جزیره کیش در ایام تعطیلات نوروزی، جنجال آفرین شد. از این سفر اخبار و تصاویر متفاوتی منتشر شد که برخی از آن‌ها از سوی دفتر هاشمی رفسنجانی تکذیب شد.

برخی از رسانه‌های اصولگرا، با انتشار اخبار متفاوتی از این سفر، باعث شدند که حضور این در مقام نظام ایران در جزیره کیش واقع در جنوب این کشور، جنجالی شود.

«قرارگاه عمار» که ویژه جنگ نرم است و مسئولان آن از نزدیکان علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آیند، در رسانه‌های مختلف خود، به این سفر پرداخته است. از جمله گزارش‌های منتشر شده ایت ات که «معاونت اومنیتی رئیس جمهوری ایران از محافظان پاسدار خواسته هتل محل اقامت رفسنجانی، روحانی و سایر مدعوین را ترک کرده و در سپاه کیش مستقر شوند».

این گزارش می‌افزاید که تعداد زیادی بالدیگراد با لباس سیاه و صورت‌های پوشیده در اطراف هتل مستقر شده‌اند و تا شعاع یک کیلومتری هتل کسی حق تردد ندارد.

این گزارش مدعی شده است که «نیروهای اطلاعاتی با هدایت شخص وزیر اطلاعات در فرودگاه کیش استقرار یافته و چند فروند هواپیمای عربی حامل شخصیت‌های غربی هم در میان آنان مشاهده شده‌اند که با ماشین‌های مخصوص به هتلی در نزدیکی هتل محل اقامت رفسنجانی و روحانی انتقال داده شده‌اند».

این گزارش می‌گوید که یکی از محورهای جلسات کیش، بازگشت «اپوزیسیون فراری به ایران» است چرا که «در ماههای آینده دولت برای فرار از ناتوانی‌های خود در حوزه اقتصادی ، به ایجاد دوقطبی سیاسی در جامعه دامن می‌زند».

تکذیب دفتر هاشمی رفسنجانی

در پی انتشار این گزارش‌ها، دفتر هاشمی رفسنجانی با انتشار بیانیه‌ای، اخبار منعکس شده در برخی از راسنه‌ها درباره حاشیه‌های سفرش به کیش را تکذیب کرد.

در این بیانیه آمده است: «امسال کینه جویانه‌تر از گذشته دست به قلم برده‌اند و یک سفر کاملا معمولی و مانند سال پیش را، امنیتی جلوه دهند. گویا قصه پردازان خیالی دست از کارهای خویش بر نمی‌دارند و بر آنند تا شکست سياسي خود در انتخابات ۷ اسفند سال گذشته را با انتشار اخبار غیرواقعی توجیه نمایند».

بنا بر این بیانیه: «تازه ترین اقدام آنان ، حاشیه سازی از سفر نوروزی آیت الله هاشمی رفسنجانی و دکتر حسن روحانی به جزیره کیش است که امسال کینه جویانه‌تر از گذشته دست به قلم برده‌اند و یک سفر کاملا معمولی و مانند سال پیش را، امنیتی جلوه دهند».

این بیانیه ادامه داده است: «به خاطر تماس های مکرر مردم عزیز ایران از سراسر کشور با دفتر آیت الله هاشمی رفسنجانی و ابراز نگرانی آنها به خاطر خبرهایی که یک گروه شناخته شده در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی انتشار داده‌اند، به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند که اخبار مربوط به حاشیه‌های سیاسی و امنیتی سفر آیت الله هاشمی رفسنجانی کذب محض است و شدیداً تکذیب می شود».

سفر روحانی به کیش

حتی خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران هم برخی اخبار منتشره درباره سفر روحانی و رفسنجانی را به کیش تکذیب کرده و از ‌آن‌ها با عنوان «شایعه» یاد کرده است.

این خبرگزاری، برخی از تصاویر منتشره را بی ربط به سفر دو مقام عالی نظام ایران به کیش دانسته و نوشته است: «رئیس جمهور ۲ فروردین به منظور شرکت در اجلاس سالانه روسای مناطق آزاد تجاری کشور وارد جزیره کیش شد و هاشمی رفسنجانی برای شرکت در مراسم افتتاح ساختمان آموزش واحد بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی به کیش سفر کرده است».

این گزارش البته توضیح نداده است که آیا روحانی و هاشمی رفسنجانی با یکدیگر در کیش دیدار کرده‌اند یا نه.