.
.
.

رضا ضراب در آمریکا دستگیر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رضا ضراب (صراف)، تاجر ایرانی- ترک، به اتهام دور زدن تحریمهای آمریکا و جامعه بین المللی علیه دولت ایران به دستور مقامات قضایی آمریکا بازداشت شد.

ضراب روز شنبه 19 مارس در شهر میامی در ایالت فلوریدای آمریکا بازداشت شد و موادر اتهامی او روز دوشنبه در دادگاه فدرال نیویورک به اطلاع عموم رسید. به گفته دادستان آمریکا، ضراب متهم است در بین سالهای 2010 تا 2015 به نفع دولت ایران و مقامات دیگر دست به پولشویی صدها میلیون دلار و معاملاتی سوری برای پنهان کردن ماهیت واقعی آنها زده است. از دونفر دیگر در این پرونده نام برده شده بنامهای کاملیات جمشیدی و حسین نجف زاده، که هردو ایرانی هستند و هم اکنون فراری می باشند.

به گزارش روزنامه آمریکایی والستریت ژورنال، در بیانیه دادستانی آمریکا گفت: "متهمان سالها توطئه کرده اند تا تحریمهای آمریکا علیه ایران و مقامات ایرانی را دور بزنند." هنوز رسانه های آمریکایی موفق به تماس با رضا ضراب نشده اند.

دادستانی آمریکا گفت که متهمان در طرحی بین المللی برای کمک به دولت ایران در دور زدن تحریمها دست داشته اند. از جمله مدارک ارائه شده نامه ای به امضای رضا ضراب خطاب به بانک مرکزی ایران است که در آن نوشته شده خانواده ضراب "وظیفه ملی و اخلاقی خود می داند و آماده است" برای مقابله با تحریمها به دولت ایران کمک کند.

دادستانی آمریکا اعلام کرد که در میان مقامات ذینفع در این توطئه بین المللی می توان به بانک ملت و صرافی ملت، شرکت ملی نفت ایران، شرکت نفتیران و دیگران اشاره کرد. به گفته دادستان این شرکتها و نهادها پیشتر مشمول تحریمهای بودند، اما اکنون نیستند، اما با این همه "حسابهای آنها مسدود" می باشد.

رضا ضراب در مرکز یک رسوایی مالی در ترکیه نیز بوده که شامل تجارت طلا و کمک به دور زدن تحریمهای ایران می باشد. هنوز وکلای رضا ضراب در مورد اتهامات وارد اظهار نظری نکرده اند. ضراب پیشتر دادخواستی را در دادگاه ترکیه علیه 6 نفر به اتهام دروغ پراکنی به جریان انداخته بود. به نوشته رسانه های ترکیه آن پرونده هم اکنون در جریان است.

رضا ضراب یا رضا صراف (متولد ۱۳۶۲ هجری شمسی در تبریز)، یک ایرانیِ مقیم ترکیه می‌باشد. وی در سال ۲۰۱۳ به اتهام فساد اقتصادی در کشور ترکیه بازداشت شد. گفته می‌شود رضا ضراب همکاری‌های اقتصادی گسترده با شرکت سورینت متعلق به بابک زنجانی داشته است. او در ترکیه به رضا صراف معروف است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم