.
.
.

اسنادی محرمانه که ائتلاف میان بن‌لادن، مغنیه و ایران را نشان می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چند سند قضایی که قاضی دادگاه فدرال نیویورک به آن‌ها استناد کرده و طی آن هفته گذشته طی حکمی، ایران را به پرداخت میلیاردها دلار غرامت به خانواده‌‌های قربانیان آمریکایی حملات ۱۱ سپتامبر و شرکت‌های بیمه زیان دیده محکوم کرده است، میزان دست داشتن ایران و عواملش در منطقه از جمله حزب‌الله لبنان را در حملات ۱۱ سپتامبر نشان می‌دهد؛ حملاتی که به قربانی شدن هزاران آمریکایی انجامید.

اسناد قضایی که شمار آن‌ها به شش می‌رسد و روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» آن را منتشر کرده، با دلیل قاطع اثبات می‌کند که ایران، انتقال نیروهای القاعده را به اردوگاه‌های آموزشی در افغانستان تسهیل کرده است؛ مساله‌ای که برای موفقیت عملیات ۱۱ سپتامبر ضروری بود.

این اسناد نشان می‌دهد که عماد مغنیه، فرمانده پیشین حزب‌الله لبنان، با عاملان حملات ۱۱ سپتامبر، اکتبر سال ۲۰۱۱ دیدار کرده و سفر آن‌ها به ایران را با گذرنامه‌های جدید تامین کرده است تا پیش از عملیات، حفاظت کامل از آن‌ها صورت گیرد. بنا بر اسناد منتشره، مسئولان ایرانی به پلیس گذرگاه‌های مرزی دستور دادند تا گذرنامه‌های عاملان حملات را مهر نزنند تا عملیات نقل و انتقالشان تسهیل شود.

این اسناد نشان می‌دهد که پس از حوادث سپتامبر هم به کمک مالی به القاعده، ادامه داد و پناهگاهی امن برای رهبران این گروه تامین کرد.
اسناد خاطرنشان کرده‌اند که سال ۱۹۹۳ جلسه‌ای در خارطوم پایتخت سودان برگزار شد که در آن اسامه بن لادن بنیانگذار و رهبر پیشین القاعده و ایمن الظواهری رهبر کنونی این گروه، با عماد مغنیه و شماری از مسئولان ایرانی با هدف ایجاد ائتلافی برای همکاری مشترک و حمایت از تروریسم، دیدار و گفت‌وگو کردند.

روزنامه «الشرق الاوسط» از یک منبع قضایی که نامش را ذکر نکرده، نوشته است که پرونده اتهامی علیه ایران، شش شخصیت حقیقی و حقوقی را تحت پی‌گرد قضایی قرار می‌دهد که عبارتند از: آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، علی فلاحیان وزیر سابق اطلاعات این کشور، معاون فرمانده سپاه پاسداران ایران و محمد باقر ذوالقدر. سه نهاد هم عبارتند از وزارت اطلاعات، سپاه پاسدرارن و سپاه قدس شاخه خارج از کشور سپاه پاسداران.

با وجود این‌که ایران و حزب‌الله لبنان شیعه هستند و القاعده سنی، اما روابط میان القاعزه و ایران نشان می‌دهد که اختلاف میان دو طایفه، ضرورتا مانعی در برابر همکاری در زمینه عملیات تروریستی نیست به گونه‌ای که اعضای برجسته‌ای از القاعده به ایران سفر کرده و برای استفاده از مواد منفجره، آموزش دیده‌اند.

دیداری که بن‌لادن، الظواهری، مغنیه و برخی از مسئولان ایرانی در سودان را گردهم آورد، به سلسله‌ای از تماس‌ها، آموزش‌ها و عملیات مستمر با همکاری میان ایران، حزب‌الله و القاعده انجامید.

بن لادن شمار بیشتری از نیروهای تروریست از جمله سیف‌العدل که پس از آن به مرد شماره ۳ القاعده و فرمانده نظامی آن تبدیل شد را به اردوگاه‌های آموزشی حزب‌الله لبنان تحت مدیریت عماد مغنیه و سپاه پاسداران در لبنان و ایران فرستاد.

اسناد تشان می‌دهد که حزب‌الله لبنان، به نیروهای القاعده، آموزش منفجر کردن ساختمان‌های بزرگ را داده است. همچنین آموزش‌هایی ویژه در زمینه اطلاعات و امنیت در اختیارشان قرار داده است. آموزش تروریست‌ها میان القاعده، ایران و حزب‌الله در دهه نود قرن گذشته ادامه یافت. ایران از عملیات نقل و انتقال تروریست‌های عامل حملات ۱۱ سپتامبر، پشتیبانی مالی مستقیم کرده است.

منبع قضایی گفت که بسیاری از ربایندگان هواپیماها در عملیات ۱۱ سپتامبر، در رفت و آمد خود به افغانستان، از ایران عبور کردند. آن‌ها از مهر نخوردن گذرنامه‌هایشان در معابر مرزی ایران استفاده کردند. ایران از این راه رفت و آمدهای القاعده به افغانستان را پیش از ۱۱ سپتامبر تسهیل می‌کرد.

بنا بر اسناد، ایران همچنین کمک مالی مستقیمی به عملیات ۱۱ سپتامبر ارائه داد. ایران همچنین به پشتیبانی مالی از القاعزه پس از حوادث ۱۱ سپتابمر ۲۰۱۱ ادامه داد و برای رهبران این گروه، پناهگاهی امن فراهم کرد. همچنین ایران از عملیات انتقامجویانه القاعده علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان، پشتیبانی مالی کرد.