.
.
.

هند واردات نفت از ایران را پس از توافق هسته‌ای افزایش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رویترز گزارش داد که پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای تهران و قدرت‌های بزرگ، واردات نفت هند از ایران در ماه‌ فوریه ۲۱ درصد افزایش یافت.

بنا بر این گزارش، براساس آمار تانکر‌ها که توسط رویترز بررسی شده است، در نخستین ماه بعد از لغو تحریم‌ها علیه ایران میزان صادرات نفت ایران به هند ۲۱ درصد افزایش یافته است.

هند در ماه فوریه ۲۱۵ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز از ایران نفت خریداری کرده که در مقایسه با ۱۱۱ هزار بشکه در روز سال گذشته افزایش ۲۱ درصدی را نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران میزان صادرات نفت خام این کشور را از ۲.۵ میلیون بشکه در روز در سال‌های قبل از ۲۰۱۱ به یک میلیون بشکه در روز رسانده بود.

شرکت‌های نفتی هند که معمولاً خریداران عمده نفتی ایران هستند تمایل بیشتری به خرید نفت ایران نشان داده‌اند. اگرچه تاکنون افزایش مناسب خرید نفت از ایران را داشته‌اند اما ارقام دقیق آن در قراردادهای آینده ماه آوریل مشخص خواهد شد.

محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل نفت ایران به خبرگزاریرویترز گفته است: «میزان صادرات نفت ایران بعد از لغو تحریم‌ها در ماه فوریه ۵۰۰ هزار بشکه افزایش یاف».

ایران پیشتر گفته بود صادرات نفت را بعد از لغو تحریم‌ها یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد به گفته مسئولان ایران، افزایش یک میلیون بشکه‌ای طی چند ماه آینده محقق می‌شود.

۱۴ ژوئیه گذشته، توافقی هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ حاصل شد. بر پایه این توافق، در برابر محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این فعالیت‌ها، به تدریج لغو می‌شود. آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، طرف‌های مذاکره ایران بودند.