.
.
.

زمان رای‌گیری در انتخابات روز جمعه ایران ۵ بار تمدید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ستاد انتخابات ایران پنج بار زمان رای گیری برای دو انتخابات مجلس شورا و خبرگان رهبری را تمدید کرد. این اقدام به خاطر ازدحام جمعیت پشت صندوق‌های رای صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، ستاد انتخابات در آخرین اطلاعیه خود، زمان اخذ رای در تهران تا ساعت ۲۳ و ۴۵ دقیقه تمدید شده است. برخی دیگر از شهرها تا ساعت ۲۴ زمان رای گیری تمدید شد.

این در حالی است که زمان اخذ رای ساعت ۱۸ اعلام شده بود ولی بعد در سراسر کشور این زمان چهار بار تمدید شد. تمدید زمان رای گیری برای انتخابات پارلمانی تا این اندازه، در ایران بی سابقه است.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران به نقل از یک «منبع آگاه در ستاد انتخابات کشور» که نامش را فاش نکرده است، خبر داده که تا ساعت ۲۲ جمعه شب، سه میلیون و ۷۵۰ هزار نفر در استان تهران رای داده‌اند.

بر اساس اطلاعیه شماره ۳۵ ستاد انتخابات ایران، ابتدا آراء انتخابات مجلس خبرگان شمرده می‌شود، سپس شمارش برگه‌های رای انتخابات دهم مجلس شورا انجام خواهد ‌شد.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای ايران و پنجمین دوره خبرگان رهبری از صبح جمعه۲۶ فوریه آغاز شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، اعلام کرده است که براساس نظرسنجی‌ها بین ۶۵ تا ۷۰ درصد واجدان شرایط رای، در این انتخابات شرکت خواهند کرد.

در این دوره از انتخابات، اصلاح‌طلبان با وجود رد صلاحیت گسترده نامزدهایشان، بر شرکت در انتخابات تاکید کرده و فهرست‌های خود را برای دو انتخابات مجلس شورا و خبرگان رهبری ارائه دادند. اصلاح طلبان انتخابات گذشته پارلمانی را تحریم کرده بودند اما پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری با حمایت اصلاح‌طلبان، باعث شد امیدهای آن‌ها بار دیگر زنده شود. روحانی شخصیتی میانه‌رو به شمار می‌آید. اکنون فهرست‌های اصلاح طلبان ترکیبی از شخصیت‌‌های اصلاح‌طلب و میانه‌روهای حامی دولت است.

اصلاح‌طلبان امید دارند بتوانند دستکم اقلیتی قوی در مجلس شورا داشته باشند و در انتخابات خبرگان، حسن روحانی و هاشمی رفسنجانی را با رای بالا به این مجلس بفرستند.

در مقابل اصولگرایان هم با تمام توان وارد عرصه رقابت شده‌اند. در روزهای منتهی به انتخابات، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، نسبت به کارگیری اصطلاحات «تندرو» و «میانه‌رو» اعتراض کرد و این واژه‌ها را ساخته «دشمنان» دانست. اشاره او به تاکید اصلاح طلبان است که بر ضرورت مشارکت گسترده در انتخابات برای جلوگیری از رای آوری «تندورها» تاکید دارند.