.
.
.

انتخابات ایران.. دستاوردهای روحانی در مقابل نفود خامنه‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایرانی‌ها جمعه ۲۶ فوریه برای انتخاب نمایندگان دو مجلس شورا و خبرگان رهبری پای صندوق‌های رای می‌روند. این نخستین انتخابات پس از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهان است که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران امیدوار است از طی آن بتواند قدرت خود را در برابر اصولگرایان توسعه دهد.

اصلاح‌طلبان به طور عمده انتخابات پیشین مجلس شورای سال ۲۰۱۲ را، در اعتراض به حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۹، تحریم کرده بودند. آن‌ها می‌گویند که انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به سمت ریاست‌جمهوری، با تقلب صورت گرفته است. میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۹ حدود ۵ سال است که در حبس خانگی به سر می‌برند.

اصلاح‌طلبان و رقابت‌های روز جمعه

اصلاح‌طلبان در این دوره فهرست‌های انتخاباتی خود را در سراسر کشور ارائه دادند. آن‌ها برای افزایش شانس خود، فهرست‌های مشترکی با میانه‌روها -که برخی از آن‌ها از میان اصولگرایان هستند- ارائه دادند.

شورای نگهبان قانون اساسی که ناظر بر انتخابات است و اصولگرایان آن را اداره می‌کنند، برجسته‌ترین شخصیت‌های جریان اصلاح‌طلب را رد صلاحیت کرد. این جریان ناچار شود که بسیاری از چهره‌های ناشناس را در فهرست‌های خود جای دهد.

فراخوان خامنه‌ای برای شکست غرب

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه در سخنانی ابراز اطمینان کرد که انتخابات روز جمعه، باعث تشکیل پارلمانی خواهد شد که آماده مقابله با دخالت‌ خارجی از جمله آمریکا در امور داخلی ایران است.

این انتخابات ۶ هفته پس از لغو اکثر تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در پی آغاز اجرای توافق هسته‌ای، برگزار می‌شود.

توافق هسته‌ای پس از حدود دو سال مذاکرات دشوار حاصل شد؛ توافقی که می‌تواند به خروج ایران از انزوا و رونق اقتصادی این کشور پس از حدود ۱۰ سال از تحریم‌های سخت بینجامد.

انتظارهای بزرگ

روحانی که در سال ۲۰۱۳ به مقام ریاست‌جمهوری رسیده است، امیدوار است که دستاورد توافق هسته‌ای، توازن قدرت را به سود اصلاح‌طلبان و میانه‌روها به ویژه در مجلس شورای اسلامی تغییر دهد. این مساله می‌تواند به روحانی به ویژه در افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران بینجامد و باعث تسهیل در اجرای سیاست‌های اصلاحات اقتصادی و اجتماعی پیش از پایان این دوره ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۷ شود.
انتظارها در میان طبقه متوسط که قدرت خرید پایانی دارد و از بی‌کاری شدید رنج می‌برد، بالا است. نسبت بی‌کاری در ایران اکنون حدود ۱۰ درصد است. اما اگر تنها به جوانان که اکثریت جامعه هستند بنگریم، نسبت بی‌کاری در میان آن‌ها حدود ۲۵درصد است.

علی خامنه‌ای اجازه انعقاد توافق هسته‌ای را داد، او اما همچنان نسبت به قدرت‌های غربی و در راس آن‌ها ایالات متحده آمریکا، حساسیت بالایی از خود نشان می‌دهد و همواره نسبت به نفوذ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آن‌ها به ایران هشدار می‌دهد.

محافظه‌کاران و رهبران آن‌ها خواستار رای به نامزدهایی شدند که شعار «مرگ بر آمریکا» را تایید می‌کنند. حداد عادل نامزد اصولگرای نزدیک به علی خامنه‌ای در یکی از تجمعات انتخاباتی در یکی از مساجد تهران گفت: «از مذاکرات هسته‌ای حمایت کردیم اما ما به آمریکا که تحریم‌های جدیدی وضع کرد و باعث کاهش قیمت نفت شد تا درآمد ایران کاهش یابد، اعتماد نداریم».

در مقابل محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق ایران که از رهبران اصلاح‌طلبان است و همچنین اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که از شخصیت‌های میانه‌رو به شمار می‌آید، خواستار رای بالا به نامزدهای موید روحانی و بستن راه در برابر تندروها شدند.

جنگ با اصلاح‌طلبان

هاشمی و روحانی، از نامزدهای انتخابات خبرگان رهبری هستند و امیدوارند که بتوانند شخصیت‌های تندرو از جمله محمد یزدی رئیس این مجلس را شکست دهند. تحقق این خواسته پیروزی بزرگی برای آن‌ها خواهد بود.
علاوه بر رد صلاحیت نامزدهای برجسته اصلاح طلب، شورای نگهبان حسن روحانی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی را که برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان ثبت‌نامر کرده بود نیز رد صلاحیت کرد.