.
.
.

ایران قصد دارد هشت میلیارد دلار تسلیحات از روسیه بخرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات ایران می خواهند دستکم هشت میلیارد دلار تجهیزات نظامی و تسلیحات ساخت روسیه را خریداری کنند.

به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، روزنامه «کومرسانت» سه شنبه ۱۶ فوریه با ساتناد به منابعی در سیستم همکاری های فناوری نظامی روسیه اعلام کرد که قرار است در جریان بازدید دو روزه حسین دهقان، وزیر دفاع ایران از مسکو که روز دوشنبه هفته آینده آغاز می‌شود، تعدادی از معاملات کلیدی تسلیحاتی دو کشور به میزان محسوسی به پیش برده شود.

بنا بر این گزارش تهران فهرست تجهیزات نظامی و تسلیحات مورد نیاز خود را به مسکو ارائه داده و در حال حاضر وزارت دفاع، دولت و کرملین در حال مطالعه این فهرست هستند.

به گفته یکی از منابع «کومرسانت»، بحث بر سر مجموعه قراردادهایی به مبلغ دستکم هشت میلیارد دلار است.

این در حالی است رسانه‌های روسی پیشتر به نقل از وزارت اموز خارجه این کشور اعلام کرده بودند که مسکو به زودی سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ را به ایران تحویل خواهد داد.

ایران پیش‌تر علاقمند به خرید سامانه اس-۴۰۰ بود، که سیستمی پیشرفته‌تر از اس-۳۰۰ است، اما به گزارش رسانه‌های روس اکنون مذاکرات برای تحویل اس-۳۰۰ در جریان است.

قرارداد فروش سامانه اس-۳۰۰ اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی میان تهران و مسکو امضا شد و قرار بود روسیه سامانه از این نوع به ارزش حدود ۸۰۰ میلیون دلار را به ایران تحویل دهد.

اما در سال ۲۰۱۰ «دمیتری مدودف» رئیس جمهور وقت روسیه با توجه به تحریمهای سازمان ملل متحد تحویل سیستم‌ها به ایران را ممنوع کرد. دلیل این اقدام تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه ایران به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای این کشور بود.

پس از انعقاد توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهان، روسیه اعلام کرد که سامانه اس-۳۰۰ را به ایران تحویل خواهد داد.