.
.
.

ظریف: دیوار بی‌اعتمادی ایران و آمریکا کوتاه‌تر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سخنانی در شهر مونیخ آلمان، برقراری رابطه ایران و آمریکا را امکان‌پذیر دانست و گفت «دیوار بی‌اعتمادی» بین دو کشور کوتاه‌تر شده است.

به گزارش صدای آمریکا، محمدجواد ظریف به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه میهمان نشستی در حاشیه کنفرانس امنیت مونیخ بودند.

آقای ظریف در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال برقراری روابط بین تهران و واشنگتن گفت: ما در شرایطی هستیم که امکان پذیر هست.

زیرا توافق اتمی فرصتی را برای هر دو طرف فراهم آورده تا دیوار بلند ۴۰ سال گذشته عدم اعتماد کوتاه‌تر شده و به نظر من ایران سهم خود را زودتر از موعد هم در مورد توافق انجام داد».

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: «به نظر من برای ایالات متحده هم خوب است اگر حسن نیت خود را نشان دهد و نه به عنوان تعهد حقوقی، بلکه به عنوان تضمین به مسئولیت خود عمل کند».

اظهارنظر آقای ظریف درحالی عنوان شده که پیش از این علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی چندین بار تکرار کرده که مذاکره با آمریکا صرفا در قالب مذاکرات اتمی بوده و به سایر مسائل گسترش نخواهد یافت.

با این حال حسن روحانی رئیس جمهوری ایران پیش از نخستین سفر خود به اروپا در این این باره گفته بود:«توافق هسته‌ای میان قدرت‌های جهان و ایران می‌تواند به روابط بهتر میان تهران و واشنگتن و در نهایت بازگشایی سفارت خانه های دو کشور منتهی شود».

وی همچین گفت که اگر آمریکا خواستار از سرگیری رابطه با ایران است، تهران «انتظار دارد قبل از احیای روابط دیپلماتیک، آمریکا از ایرانی‌ها عذرخواهی کند».

آمریکا روابط خود را با ایران در نخستین سال انقلاب این کشور پس از حمله شماری از انقلابیون به سفارت واشینگتن در تهران و به گروگان گرفتن ۴۴۴ روزه دیپلمات‌ها، قطع کرد. سال گذشته و در چارچوب مذاکرات هسته‌ای، وزرای امور خارجه ایران و آمریکا برای نخستین بار پس از قطع رابطه، گفت‌وگوهای خود را آغاز کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم