.
.
.

روحانی: بداندیشانی به بهانه دور زدن تحریم‌ها پول مردم را غارت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران می‌گوید «بداندیشانی» بودند که به بهانه دور زدن تحریم‌ها، «پول مردم را غارت کردند».

اشاره حسن روحانی به تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه ایران طی سال‌های گذشته برای مقابله با برنامه هسته‌ای این کشور بود.

سرانجام بر پایه توافقی که ژوئیه گذشته میان تهران و قدرت‌های جهان منعقد شد، مقرر شد که در برابر محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های این کشور به لغو شود. این توافق ماه گذشته به مرحله اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) روحانی که شنبه ۱۳ فوریه در پنجاه و پنجمین مجمع سالیانه بانک مرکزی سخن می‌گفت، اظهار داشت: «صنعت بانکداری به قدری اهمیت دارد که در فشار تحریم به ملت ایران، شاید بد‌ترین فشار به جامعه ما از همین طریق شروع شد».

وی ادامه داد: «در واقع بانک‌ها هم شریان حیات اقتصادی جامعه هستند و هم شریان ارتباطی بین کشور و سایر کشور‌ها از لحاظ پولی مالی واقتصادی است».

رئیس جمهوری ایران ادامه داد: «بد‌ترین تحریم تاریخی اقتصادی را بر مردم عزیز کشورمان تحمیل کردند از کشتی رانی گرفته تا بیمه، بانک، تبادل اسکناس، فلزات گرانب‌ها، صنعت پتروشیمی تا خودرو و تقریبا همه شریان‌های حیاتی توسعه‌ای یک کشور را با مشکل مواجه کردند».

روحانی افزود: «ما داشتیم به حدود ۵۰-۶۰ سال پیش برمی گشتیم، رفتیم به صراف و صرافی و به سراغ چمدان و پول در چمدان رفتیم. شرایط بسیار سختی را بر کشور ما تحمیل کردند».

وی ادامه داد: «بداندیشانی که در شرایط سخت این مردم به بهانه دور زدن تحریم، پول این ملت را غارت کردند. این نشان می‌دهد که ملت ما چه شرایط سختی را پشت سر گذراند».

در دوره تحریم‌ها، بزرگ‌ترین اختلاس‌ها در صنعت بانکداری ایران صورت گرفت. همچنین برخی تاجران نفتی به بهانه سوء استفاده اقتصادی دستگیر شدند.