.
.
.

پيامدهاى حذف حسن خمينى از روند انتخابات ايران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از دو هفته جدال بر سر رد صلاحيت سيد حسن خمينى نوه بنيانگذار نظام جمهورى اسلامى ایران، از كانديداتورى برای مجلس خبرگان رهبرى، ديروز چهارشنبه، خبر رد صلاحيت نهايى وى محرز شد.

مخالفان حكومت ايران مى‌گويند كه اين امر نشانگر افزايش اختلافات جدى ميان دو جناح اصلى نظام يعنى محافظه كاران و اصلاح طلبان است.

خبرگزاری " ایسنا " به نقل از کانال تلگرامی حسن خمینی در این رابطه نوشت:" یکی از نزدیکان بیت امام هم رسما عدم احراز صلاحیت سید حسن خمینی از سوی شورای محترم نگهبان جهت شرکت در پنجمین انتخابات خبرگان رهبری را اعلام و دلایل عدم احراز صلاحیت اعلامی از سوی آن نهاد را استناد به بند ب ماده ۳ قانون اعلام کرد؛ اجتهاد در حدی که قدرت استنباط بعضی مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند ولی فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد احراز نگردید".

از سوى ديگر ، نجات‌الله ابراهیمیان٬ سخنگوی شورای نگهبان و از اعضای حقوقدان این شورا در اظهاراتی کم‌سابقه گفت که هیچ اطلاعی از کم و کیف بررسی صلاحیت‎های نامزدهای رقابت‌های مجلس خبرگان ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان افزود:" یک تلقی علمی از اصل ۹۹ قانون اساسی، در انتخابات خبرگان نیز باید نظارت استصوابی لحاظ شود٬ اما هنوز در عمل زمینه این نظارت استصوابی توسط آقای جنتی، دبیر شورا فراهم نشده است". ابراهیمیان گفت که وی به همین علت تاکنون درباره انتخابات مجلس خبرگان اظهار نظر نکرده است٬ چرا که "من به عنوان عضو شورای نگهبان هیچ اطلاعی از کم و کیف مساله بررسی صلاحیت های خبرگان رهبری ندارم."

حسن خمینی دو هفته پیش در بررسی اولیه شورای نگهبان رد صلاحیت شده بود. او در واکنش به رد صلاحیتش گفته بود از این‌ موضوع متعجب است.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و یکی از کاندیداهای انتخابات خبرگان هفته گذشته در واکنشی شدیداللحن به رد صلاحیت حسن خمینی اعتراض کرد و خواهان تایید صلاحیت او شده بود.

خبرگزاری دولتى " ايرنا" در 21 بهمن درباره رد صلاحيت خمينى نوشته بود كه " اجتهاد او در حدی که قدرت استنباط بعضی مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند ولی فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد" احراز نشد.

فاز جديد اختلافات درون نظام

اپوزسيون ايران پيامدهاى حذف حسن خمينى را فاز جديدى از خلافات درون هرم نظام جمهورى اسلامى دانسته اند.

محمد محدثين، مسئول كميسيون امور خارجه شورای ملی مقاومت ايران، در اين باره به "العربية.نت" گفت:" حذف حسن خمينی نوه بنيانگزار اين رژيم از انتخابات خبرگان در حالی كه بسياری از آخوندهای سرشناس و مراجع حكومتی هم صلاحيت او را مورد تاييد قرار داده بودند، فاز جديدی از شقه و شكاف در درون رژيم آخوندی و حتی در ميان آخوندهای عاليرتبه حكومتی را به همراه دارد، بنحوی كه حتی برخی از اعضای شورای نگهبان تحت نفوذ خامنه‌ای نيز از حذف رقبا فاصله می‌گيرند و می‌گويند” اطلاعی از کم و کیف مساله بررسی صلاحیت‌های خبرگان” ندارند".

وى افزود:" حذف اكثريت عظيم كانديداهای باندهای رقيب پايگاه اجتماعی رژيم را به غايت محدودتر و تماميت رژيم را آسيب پذيرتر و به جنگ قدرت و بحران مرگبار در راس فاشيسم دينی حاكم بر ايران ابعاد بيسابقه‌ای می‌بخشد و سرنگونی آنرا تسريع می‌كند".

محدثين معتقد است كه " خامنه‌ای كه خود از عواقب اين تصفيه‌های درونی بيمناک است با لشكركشی به سوريه و كشتار مردم بيگناه اين كشور و ممانعت از سرنگونی اسد تلاش می‌كند با اين عواقب خطرناک مقابله كند."