.
.
.

پنج فعال عرب اهوازى با خطر اعدام در ملأ عام مواجه هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پنج فعال عرب اهوازى از شهر حميديه به نام‌هاى قيس عبيداوی، حمود عبيداوی، محمد حلفی، مهدی معربی ومهدی سياحی در خطر اجراى حكم اعدام در ملأ عام قرار دارند.

خبرگزاری‌هاى رسمى ايران به نقل از رئیس دادگستری استان عرب‌نشین "خوزستان" فرهاد افشارنیا، خبر دادند كه حکم متهمان شهر حمیدیه غرب اهواز در ملاءعام اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرگزارى "فارس"، افشارنیا، در جمع خبرنگاران اظهار کرد كه جلسه رسیدگی به پرونده اين متهمان نخستین و آخرین جلسه رسیدگی به این پرونده است.

از سوى ديگر سازمان حقوق بشر اهواز، كه اخبار نقض حقوق بشر در مناطق عرب نشين ايران را پوشش مى‌دهد در گزارشى نوشت كه اين " فعالان در آوريل 2015 در شهر حميديه بازداشت شدند و در تاريخ ۲۶ خردادماه ۱۳۹۴، جلوی دوربین شبکه تلویزیونی «پرس تی‌وی» وابسته به وزارت اطلاعات برده شدند تا اعترافات اجبارى خود را كه تحت شكنجه از آنها گرفته شده بودن بازگو كنند".

به گزارش اين سازمان، نيروهاى اطلاعات اهواز موضوع قتل يک نیروی سپاه را که بیش از 5 سال پیش اتفاق افتاده، به آنها نسبت مى‌دهند اما تاکنون چندین تن از فعالان اهل حمیدیه به همين اتهام بازداشت شده‌اند که چهار نفر از آنها به احکام سنگین 20 سال و حبس ابد و تبعید محکوم شدند.

رئیس دادگستری استان اضافه کرد:" نمی‌توان اینک در مورد اجرای رای پیش‌داوری داشت ولی با توجه به تائید شدن حکم صادره توسط مراجع ذی‌صلاح به نظر می‌رسد که دادگاه نیز چنین نظری را داشته باشد و حکم در ملاءعام جاری شود و ادامه رسیدگی به پرونده تا سال آینده به طول خواهد انجامید.

سازمان حقوق بشر اهواز، اين احكام اعدام را محكوم كرده و از كليه سازمانها و نهادهاى مدافع حقوق بشر خواسته تا با اعمال فشار بر مقامات قضايى جمهوری اسلامی اعدام قریب الوقوع اين 5 فعال عرب اهوازی را متوقف كنند."

اين سازمان همچنين خواستار اعاده دادرسى عادلانه وعلنى و برخورداری متهمان از حق دفاع از خود و برخودارى از وكلاى مستقل شده است.