.
.
.

پیام ترسناک تاجر ایرانی-آمریکایی به سرمایه گذاران در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سیامک نمازی، تاجر ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران، قرار بود که همزمان با اجرای توافق اتمی ایران در ماه گذشته به همراه دیگر زندانیان توسط مقامات ایرانی آزاد شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نمازی در لیست 4 زندانی بود که سایتهای ایرنا و تابناک نام آنها را چاپ کرده و قرار بود در روز 16 ژانویه آزاد شوند. اما مقامات ایرانی بدون هیچ توضیحی نام نمازی را از لیست خارج کردند.

نمازی، تاجر 44 ساله، که در شهر دبی مستقر بوده و توسط "همایش جهانی اقتصاد" به عنوان "رهبر جوان جهان" انتخاب شده است، اکنون در زندان اوین است، جایی که شکنجه زندانیان در جریان بازجویی زیاد اتفاق می افتد. دوستان نزدیک نمازی می گویند که وضعیت او رو بوخامت گذاشته است.

در حالیکه ایران قراردادهای چند میلیارد دلاری با شرکتهای بین المللی می بندند، پیام سیامک نمازی به ایرانیان خارج از کشور، که بعد از لغو تحریمها مایل به مشارکت در اقتصاد این کشور هستند، ترسناک است.

ایران بجای آنکه از مهارتها و ارتباطهای خارجی این شهروندان استقبال کند، ممکن است آنها را دقیقا به همین خاطر روانه زندان کند.

مقامات قضایی ایران هنوز اتهام سیامک نمازی را اعلام نکرده اند، و تلاشهای خبرگزاری رویترز برای تماس با این مقامات بی نتیجه مانده است.

دوستان نمازی می گویند که او ممکن است قربانی رقابتها و جنگ قدرت بین تندروها و اصلاح طلبان در ایران شده باشد. بعضی حتی می ترسند که مقامات قضایی نمازی را برای "اعتراف" پای تلویزیون بیاورند، کاری که نظام قضایی ایران به آن علاقه زیادی دارد.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران هم در باره شهروندان ایرانی-آمریکایی هشدار داده و آنها را نفوذیهایی خوانده که به دنبال "تغییر رژیم" نرم هستند.