.
.
.

شورای نگهبان نوه خمینی را بار دیگر رد صلاحیت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای نگهبان قانون اساسی ایران صلاحیت حسن خمینی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید نکرد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در حالی شرکت نکردن نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی در امتحان اجتهاد دلیل این رد صلاحیت عنوان می‌شود که تعداد دیگری از نامزدهای حضور در این انتخابات بدون شرکت در امتحان صلاحیتشان تایید شده است.

همچنین چند مرجع تقلید به اجتهاد نوه بنیانگذار انقلاب شهادت داده‌ و صلاحیت حسن خمینی را محرز دانسته‌ بودند.

این در حالی است که به گفته برخی منابع خبری ایران، فهرست داوطلبان تایید شده برای نامزدی انتخابات مجلس خبرگان رهبری نهایی و ابلاغ شده است.

روز چهارشنبه، ۱۰ فوریه خبرگزاری‌های ایران گزارش کردند که بررسی شکایت های مربوط به داوطلبان مجلس خبرگان در شورای نگهبان شب گذشته پایان یافت و نتیجه نهایی صبح چهارشنبه به داوطلبان ابلاع شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در بررسی نهایی صلاحیت‌ها، تعدادی از داوطلبانی که «قبلاً تایید صلاحیت شده بودند رد شدند» و برخی داوطلبان که پیش از این صلاحیت آن‌ها رد شده بود مورد تایید فقهای شورای نگهبان قانون اساسی قرار گرفتند.

هنوز اطلاعیه رسمی شورای نگهبان انتشار نیافته و شمار نهایی نامزدها و همچنین نحوه رد صلاحیت کسانی که قبلا تایید صلاحیت شده بودند کاملا مشخص نیست.

حدود دو هفته پیش، سیامک ره پیک، سخنگوی شورای نگهبان، گفته بود که برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری از ۷۹۴ نفر ثبت نام شد که از این میان، ۱۵۸ نفر از ورود به رقابت‌ها انصراف دادند، ۱۱۱ نفر افراد غیرمجاز بودند و ۱۵۲ نفر نیز به دلیل خودداری از شرکت در آزمون کتبی، مورد بررسی قرار نگرفتند.

به این ترتیب، اسامی ٣٧٣ نفر برای تعیین صلاحیت و کسب تایید شورای نگهبان در اختیار این شورا قرار گرفت.

به گفته ره پیک، در ادامه بررسی‌ها، صلاحیت ۲۰۷ نفر رد و صلاحیت ۱۶۶ نفر تایید شد و وزارت کشور نتیجه را به داوطلبان ابلاغ کرد.

وی به کسانی که صلاحیت آنان رد شده بود سه روز فرصت داد تا شکایات خود را برای رسیدگی مجدد به شورای نگهبان ارسال دارند و افزود که «ممکن است در بررسی‌ها، تعداد تایید صلاحیت‌ها بیشتر شود».

سخنگوی شورای نگهبان به موضوع رد صلاحیت کسانی که پیشتر تایید صلاحیت شده بودند اشاره‌ای نکرده بود.