.
.
.

کارشناس سعودی: تجربه بحرین و یمن باعث ترس ایران از دخالت سعودی درسوریه شده است

نگرانی فرماندهان سپاه ایران از احتمال دخالت نظامی سعودی در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال اعلام آمادگی پادشاهی سعودی، بحرین و امارات برای مداخله نظامی زمینی در سوریه، فرماندهان سپاه پاسداران ایران با ابراز نگرانی واکنش نشان داده و به صورت جداگانه‌ای به اظهار نظر در این باره پرداختند.

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران، در واکنش به این موضعگیری گفت که سپاه پاسداران قصد ندارد نیروی زیادی به سوریه اعزام کند.

پاسدار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران ایران روز شنبه 6 فوریه در واکنش به موضع سعودی، مبنی بر اعلام آمادگی برای دخالت نظامی آنهم زمینی در سوریه، در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران ضمن ابراز نگرانی از این موضوع، گفت: "ما معتقدیم این یک «توطئه بسیار ویرانگر» در جهان اسلام خواهد بود که اگر برابر آن نایستیم و آمریکا یا سعودی‌ها در یکی از این جبهه ها موفق شوند، حرکت پلکانی خود را دنبال می‌کنند. اگر آنها در سوریه موفق شوند به سمت لبنان و عراق و بعد هم به سمت ایران می‌آیند".

پاسدار سلامی سپس افزود:«این یک عملیات روانی با اهداف مشخص است تا خود را به‌صورت ظاهری، مقابله کننده با تروریسم معرفی کرده و افکار عمومی را از یمن منحرف کنند و خود را رهبر اعراب بنامند».

در همین حال و پیش از سردار سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران طی سخنانی در مراسم دفن شماری از قربانیان سپاه که در سوریه برای دفاع از رژیم بشار اسد به دست انقلابیون سوری کشته شدند، گفت:« برخی ابهام دارند که جنگ در سوریه به ما چه ربطی دارد و آن را یک امر داخلی می‌دانند که بسیار ساده‌اندیشانه است».

جعفری با یادآوری صحبت‌های خامنه‌ای با خانواده‌های کشته شدگان سپاه در سوریه و عراق افزود: «دفاع از سوریه، … از رسیدن تهدیدات به مرزهای ما جلوگیری می‌کند. برای همین بسیار اهمیت دارد که نیروها برای دفاع از کشور، بسیار دورتر از مرزها می‌جنگند».

ایران از تکرار تجربه بحرین و یمن می ترسد

العربیه نت فارسی دلایل واکنش فرماندهان سپاه را از «فهد شقیران» تحلیگر و نویسنده روزنامه شرق الاوسط جویا شد. شقیران در پاسخ گفت:«گامی که پادشاهی سعودی در اعلام آمادگی اش برای دخالت نظامی در سوریه، برداشته مطمئنا با بررسی دقیق شرایط و در چارچوب قوانین بین المللی مبارزه با تروریسم و تندروی خواهد بود. اما آنچه در این میان باعث نگرانی تهران شده این است که مقامات ایران از تشکیل هر نیروی نظامی موثر و سرنوشت ساز در منطقه که منجر به تقویت مخالفان سوری و کنارگیری اسد از قدرت شود، می ترسند. چون ایران با کنار رفتن اسد که امری حتمی است دیگر نفوذ خود را در سوریه از دست خواهد داد. دوم اینکه مسلما سعودی و ائتلاف بین المللی مناطقی را از داعش خواهند گرفت، تسلیم مخالفان سوری خواهند کرد».

وی افزود :« اما سر و صدای فرماندهان سپاه ایران اول اینکه بیشتر به دلیل تلفات سنگینی که روزانه در سوریه متحمل آن می شوند و دوم آنها از دو تجربه تلخ و غافلگیرانه 4 سال پیش سعودی در بحرین و سال گذشته در یمن که بکلی دست ایران را از این دو کشور قطع کرد، هراس دارند. پادشاهی سعودی دیگر سیاست مهار کردن ایران از دور و دفاع در برابر هجوم را کنار گذاشته و با قدرت کامل برای تاثیر گذاری بر همه تحولات منطقه خاورمیانه دست به ابتکار عمل زده است».

به دنبال اعلام آمادگی سعودی کشورهای امارات متحده عربی و بحرین نیز از اعلام آمادگی خود در شرکت در هر نوع اقدام نظامی در سوریهاعلام آمادگی کردند. این موضع گیری جدید سعودی، امارات و بحرین در برابر تحولات سوریه، باعث نگرانی شدید فرماندهان سپاه پاسداران ایران شده است.

کارشناسان امور ایران می گویند سخنان جعفری و اشاره او به «ابهام برخی‌ها» نشان از نارضایتی شماری از مقامات ایران از دخالت در سوریه است به ویژه که نیروهای سپاه در دو سه ماه اخیر تلفات سنگینی را در سوریه متحمل شده اند.